Podvodník se vydával za zahraničního obchodního partnera. Z přerovské firmy vylákal skoro 1,5 milionu

O téměř 1,5 milionu korun přišla jedna z přerovských firem, která na základě internetového podvodu zaslala peníze na jiný účet. Částku od ní vylákal neznámý pachatel, který vystupoval v roli jejího dlouhodobého obchodního partnera. Podvod byl odhalen až ve chvíli, kdy firmu kontaktoval skutečný zahraniční partner. Případem se zabývají kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality.

Přerov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Free-Photos/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Kriminalisty kontaktoval minulý pátek spolumajitel přerovské společnosti. Neznámý pachatel měl z podniku podle něj vylákat od 13. listopadu přes 1,42 milionu korun.

Česko v boji proti kyberkriminalitě zaostává. Každá třetí firma čelí hackerskému či hospodářskému útoku

Číst článek

„Podvodník vystupoval jako jejich dlouholetý obchodní partner ze zahraničí. Z podvržené e-mailové adresy, která byla téměř shodná s adresou zahraničního partnera, zaslal zprávu, v níž uvedl, že v bance, kde mají veden bankovní účet, je prováděn vnitřní audit,“ uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Přerovská organizace měla v tu dobu partnerovi uhradit fakturu na 62 tisíc amerických dolarů, což přibližně odpovídá škodě.

„Pachatel tedy požádal, zdali by mu finanční prostředky nemohly být zaslány na nový bankovní účet, aby se k penězům dostal dříve, tedy než bude dokončen audit v původní bance,“ dodal Hejtman.

Přerovská společnost podle kriminalistů neměla podezření, neboť zahraniční partner již v minulosti asi dvakrát změnil svůj bankovní účet a platby se vždy uskutečnily v pořádku. Žádosti proto vyhověla a fakturu proplatila na nový bankovní účet, dodal policejní mluvčí.

Kriminalisté po pachateli pátrají, hrozí mu až osm let vězení. Apelují přitom na všechny podnikatele, aby byli při odesílání plateb do zahraničí ostražití.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme