Kvůli suchu zakázal Přerov provoz vodních elektráren a odběr vody z toků i nádrží

Přerovský magistrát v úterý kvůli dlouhodobému suchu zakázal až do odvolání provoz malých vodních elektráren i odběr povrchové vody ze všech vodních toků a nádrží. Zákaz platí pro Přerov a jeho místní části, ale i pro dalších 58 obcí v okolí, řekla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová, podle které je situace ve vodních tocích už kritická.

Přerov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho. Ilustrační foto. | Zdroj: Pixabay | CC0 Creative Commons,©

„Voda z toků a nádrží nesmí být odebírána vůbec, a to ani jednoduchým zařízením, jako jsou konve či vědra,“ upozornila Pavla Tomčíková z přerovského magistrátu. Podobné opatření město Přerov zavedlo i loni v srpnu a trvalo sedm týdnů.

Zbyla jen louže a další voda nepřitéká. Přehrada Pařížov je po 40 letech na suchu

Číst článek

Na vodních tocích Bečva a Strhanec lze vodu odebírat a provozovat malé vodní elektrárny, ovšem pouze s platným povolením, které musí být úředníkům na vyžádání předloženo. Pokud se zhorší situace v Bečvě a ve Strhanci, budou povolení omezena i tam. Odběr podzemní vody ze studní zatím omezen není, vodohospodáři ale upozornili, že vodu je třeba využívat hospodárně.

Suché počasí sužuje celý Olomoucký kraj. Kvůli suchu a poklesu hladiny spodních vod je v několika obcích v okolí Konice na Prostějovsku zakázáno používat pitnou vodu z veřejného vodovodu k zalévání zahrad, napouštění bazénů a mytí aut. Zákaz, který na návrh Moravské vodárenské vydal městský úřad v Konici, platí do 30. září.

Přehodnoťte svůj vztah k vodě, začíná jí být nedostatek, apeluje hydrobiolog

Číst článek

Zákaz používat pitnou vodu z vodovodu k zalévání zahrad nebo napouštění bazénů se týká obcí Bohuslavice, Březsko, Hačky, Hvozd, Klužínek, Konice, Ladín, Ponikev, Ochoz, Polomí, Raková u Konice, Rakůvka a Vojtěchov, které jsou napojeny na skupinový vodovod Konice.

Ostatní provozovatelé vodovodů a kanalizací v Olomouckém kraji zatím podobný zákaz používat pitnou vodu k zalévání zahrad a napouštění bazénu zatím nezveřejnili. Některé městské či obecní úřady ale kvůli klesajícím hladinám řek i podzemním vod o vydání tohoto mezení už uvažují.

Sucho snížilo také zásoby podzemní vody v okolí Olomouce, avšak zatím je jí podle vodohospodářů dostatek. „Zásoby vody klesly ve velmi suchém roce 2015, a od té doby se ještě na svůj průměr nevrátily. Takový rok, jako je letos, k obnovení průměrného stavu zásob rozhodně nepřispěje,“ řekl technický náměstek ředitele Vodohospodářské společnosti Olomouc Jiří Kožušníček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme