Přerušování dodávek plynu se podle tajných služeb bude opakovat

České tajné služby varují, že situace s přerušením dodávek plynu z Ruska do Evropy se pravděpodobně bude opakovat. Sněmovnímu bezpečnostnímu výboru to řekli ředitelé české rozvědky a kontrarozvědky. Výbor proto vyzval vládu, aby nejpozději na březnovou schůzi sněmovny předložila návrh nové energetické koncepce státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BIS | Foto: Jan Rosenauer

Výbor se dnes sešel mimořádně, aby se obeznámil s aktuální situací kolem dodávek ruského plynu přes Ukrajinu, které se vinou obchodního sporu mezi Moskvou a Kyjevem téměř na dva týdny zastavily.

Na jednání za zavřenými dveřmi výbor přizval i ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa a šéfa Úřadu pro zahraničí styky a informace Iva Schwarze. Se závěry schůzky seznámil novináře předseda výboru František Bublan z ČSSD.

"Obecný závěr je takový, že situace v přerušených dodávkách plynu se pravděpodobně bude opakovat, je jen otázka, kdy a jak často. Politická situace jak na Ukrajině, tak v Rusku je velmi neujasněná a nevíme, co od tohoto sporu očekávat do budoucna," uvedl Bublan.

Výbor proto přijal usnesení, v němž vyzval vládu, aby nejpozději na březnovou schůzi sněmovny předložila návrh nové energetické koncepce. "A to s takovými změnami, které budou odrážet současnou krizi, a návrhy na řešení, které vyházejí z potřeb České republiky a zkušeností s právě touto krizí," doplnil člen výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Zároveň chce informace od ministrů průmyslu a obchodu a životního prostředí o tom, jak chtějí tyto problémy do budoucna řešit.

Krize kolem ruského plynu propukla na Nový rok poté, co Moskva přestala Kyjevu dodávat surovinu , protože se s Ukrajinci neshodla na její ceně pro letošní rok. O týden později vinou vyhrocení sporu zcela ustaly i dodávky do Evropy. Řada zemí, zejména Bulharsko, Moldavsko a Slovensko, se kvůli tomu ocitla v kritické situaci. Obnovení tranzitu umožnila nová smlouva o cenách, kterou Rusko s Ukrajinou podepsalo v pondělí. Do Česka ruský plyn dorazil znovu dnes v podvečer.

Martin Hromádka, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme