Přes 100 stran nedoložilo transparentní účty. Od dohledového úřadu jim hrozí pokuta až 200 tisíc

Více než stovku správních řízení se chystá v nejbližších dnech zahájit Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, sdělili serveru iROZHLAS.cz jeho zástupci. Sankce míří na ty nejmenší politické strany a hnutí, které kontrolorům i přes opakované výzvy nedodaly čísla transparentních účtů a odkaz na webovou stránku s financováním.

Původní zpráva Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud strana či hnutí nezřídí zvláštní transparentní účet či neoznámí webovou stránku, na které je možné dohledat údaje o financování, hrozí pokuta až 200 tisíc korun. | Zdroj: Profimedia

„V této chvíli se zaměřujeme hlavně na zvláštní účty a subjekty, které nám je nedodaly. Pokud se rychle nevzpamatují, řízení určitě proběhnou,“ řekl serveru iROZHLAS.cz místopředseda úřadu pro dohled nad stranami František Sivera (dříve ODS).

Kampaň by to byla, kdyby řekl 'volte mě', zastává se prezidenta ústavní právník Gerloch

Číst článek

Podle Sivery jde řádově o desítky subjektů. „Je to celá řada stran, které fungují, ale na našich stránkách nenajdete, že by nám sdělily zvláštní účty a prolinky (odkazy, pozn. red.) na financování,“ pokračoval.

Další člen úřadu a politolog Jan Outlý pro iROZHLAS.cz doplnil, že se jedná o více než stovku hříšníků. „Úřad dokončuje přípravu více než sto řízení dle zákona o politických stranách,“ popsal.

Pokud strana či hnutí nezřídí zvláštní transparentní účet či neoznámí webovou stránku, na které je možné dohledat údaje o financování, hrozí pokuta až 200 tisíc korun. Pro strany jde o novou povinnost platnou od letošního roku.

Transparentní účty

Strany a hnutí mají od ledna povinnost zřídit tzv. zvláštní účet, který slouží pro příspěvky od státu a příjem darů. Současně musí podle novely zákona o sdružování v politických stranách bezodkladně oznámit úřadu pro dohled nad stranami internetovou stránku, na níž je možné do účtu nahlížet. Dále mají politické subjekty nově povinnost vést ještě další tři účty: účet pro výplaty zaměstnanců, účet pro ostatní výdaje a volební účet, na kterém evidují výdaje spojené s předvolební kampaní.

Ze zákona povinné údaje kontrolnímu orgánu dosud dodalo 70 stran a hnutí, jak vyplývá z přehledu zveřejněném na webu úřadu. Celkově je přitom u ministerstva vnitra přihlášeno 210 aktivních politických subjektů.

Úřad pro dohled na svém webu ale upozorňuje i na další možné prohřešky politických subjektů. Strany a hnutí nesmí platit výdaje vyšší než pět tisíc korun v hotovosti, u platebních transakcí pak neuvádějí, co je předmětem platby, nebo vládají sponzorské dary přímo na volební účet.

Ten ale slouží pouze pro výdaje na předvolební kampaň, dary a jiné příspěvky musí jít přes tzv. zvláštní účet. Vyplývá to z výzvy, která byla zveřejněna v polovině srpna.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme