Přes 40 procent lidí v Královehradeckém kraji je pro stejné financování sportu

Výdaje, které plynou ze státního rozpočtu do oblasti sportu v posledních dvaceti letech v poměru k HDP trvale klesají. Česko tak v Evropské unii patří k zemím, které sport podporují nejméně. Z bleskového průzkumu agentury SC&C pro Český rozhlas v Královéhradeckém kraji vyplynulo, že lidé zvýšení financování sportu z veřejných peněz příliš naklonění nejsou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová hala v Bělé pod Bezdězem

Nová hala v Bělé pod Bezdězem | Foto: Jana Huzilová

Zhruba čtvrtina procenta z celkového objemu státního rozpočtu jde v České republice do sportu. V porovnání k hrubému domácímu produktu se investice pohybují na úrovni jedné desetiny procenta. Takové jsou výsledky loňské studie ministerstva školství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky průzkumu mezi obyvateli Královehradeckého kraje v otázce financování sportu státem shrnuje redaktorka Radiožurnálu Václava Vařeková

Pro to, aby finanční podpora sportu ze strany státu u nás zůstala stejná, je podle bleskového průzkumu SC&C v Královéhradeckém kraji přiklání 43 procent dospělých obyvatel.

„Samozřejmě nám tady zbývá, co s tím zbytkem - jak se rozdělilo zbývajících 60 procent. Je pravda, že větší část z nich jsou ti, kteří chtějí navýšit peníze do sportu. Třetina lidí by si přála, aby stát sport dotoval více a čtvrtina lidí by si přála opak – snižování peněz do sportu,“ vysvětluje vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Pokud výsledek průzkumu zprůměrujeme, tak jsou lidé mírnými zastánci toho, aby podpora sportu stoupla.

Zvýšení poměru veřejných financí, které do sportovního odvětví plynou, nejvíc podporují mladí lidé do devětadvaceti let a muži. Stranické preference na tuto otázku vliv nemají.

Zadlužení státu vnímá jako osobní problém přes 70 procent obyvatel kraje

Z bleskového průzkumu SC&C pro Český rozhlas také vyplynulo, že 77 procent obyvatel Královéhradeckého kraje vnímá rostoucí zadlužení České republiky jako problém, který se jich bezprostředně týká  - konkrétně 54 procent lidí odpovědělo rozhodně ano a 23 procent spíše ano.

V tom, jestli se někomu podaří deficitní hospodaření státu vyrovnat a snížit i celkový dluh České republiky jsou ale obyvatelé Královéhradecka, podobně jako v krajích, které už SC&C v dubnu zkoumala, skeptičtí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky průzkumu mezi obyvateli Královehradeckého kraje v otázce zadlužování státu shrnuje redaktorka Radiožurnálu Václava Vařeková

Šedesát procent lidí neví o politické straně, které by v otázce řešení zadlužení mohli důvěřovat. Dvanáct procent voličů pak tyto naděje vkládá do ODS. Druhou pozici obsadily dvě strany.

„Osm procent získává ČSSD a zároveň také TOP09. Je to dobrý výsledek pro TOP09 ve srovnání s ostatními kraji. Naopak pro ČSSD je to nízké číslo, protože jsme byli zvyklí, že se vždy pohybovala kolem 10 procent. Teď poprvé klesla pod 10 procent, nemusí to ale ještě nic znamenat,“ dodala Jana Hamanová z SC&C s tím, že další strany příčku pěti procent v této otázce nepřekročily.

Metodologie výzkumu

Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Královéhradeckého kraje Vliv lídrů politických stran na vztah k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 16.4.- 17.4. 2010
Počet respondentů: 655
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentury SC&C
Cílová skupina: občané Královéhradeckého kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku, vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.

V průzkumech vede ODS

V Královéhradeckém kraji by podle bleskového průzkumu SC&C, vypracovaného pro Český rozhlas před dnešní debatou regionálních volebních lídrů v rámci diskusního seriálu Radiožurnálu, zvítězila ODS. Nejsilnější pravicová strana by podle citovaného průzkumu získala 24 procent hlasů. Těsně následují sociální demokraté se ztrátou půl procenta. Třetí by skončila TOP 09 s dvanácti a půl procenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O předvolebních preferencích jednotlivých stran v Královéhradeckém kraji mluvil na Radiožurnálu politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Hranici pěti procent by v Královéhradeckém kraji překonali ještě komunisté, Věci veřejné a Strana zelených.

Je to poprvé, co se ODS v bleskových průzkumech, které si Český rozhlas zadal zatím v pěti krajích, umístila na prvním místě.

„Je třeba si ale uvědomit, že ODS má podle průzkumu jen půlprocentní náskok. To se pohybujeme hluboko v rámci statistické chyby, která v tomto případě je 2,9 až 3,1 procenta. Situace je křehká, volební souboj je zde ale ze všech krajů, kde si zatím Český rozhlas nechal udělat průzkum, nejvyrovnanější,“ říká politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Výsledky voleb v kraji v roce 2006

Výsledky voleb v kraji v roce 2006V Královéhradeckém kraji v roce 2006 zvítězila ODS (37, 66 procenta, 5 mandátů), druhá skončila ČSSD (30,14 %, 4 mandáty). Na třetí příčce se umístila KSČM (11,52 %, 1 mandát). Za ní skončili lidovci (6,75 %, 1 mandát) a Strana zelených (6,69 %). Více než 1 procento měli už jen SNK Evropští demokraté (3,08%).

Václava Marešová, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme