Přes 50 tisíc blesků křižovalo oblohu nad Českem. Nejvíc napršelo na Karlovarsku

Obloha nad Českem se v noci na dnešek změnila ve světelnou show. Na mnoha místech sjížděly blesky z oblohy každou vteřinu. Nejvíce srážek pak spadlo na Karlovarsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblohu nad Sokolovem křižovaly blesky | Zdroj: ČTK

Noční bouřku provázelo přes 50 tisíc blesků. Nejvíc jich bylo kolem půlnoci, kdy za jednu minutu uhodily až 400krát.

„Bouřková aktivita byla zajímavá tím, že velmi výrazně žila po celou noc. Naše počítače blesků napočítaly celkově 51 475 blesků během doby, než fortna přešla z jednoho konce republiky na druhý. Obvykle při jedné bouři bývá několik tisíc blesků,“ popsal Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O detekci bleskové aktivity a síle bouřky, které se prohnala Českém v noci z úterý na středu, hovořila ve vysílání odbornice na blesky Hana Kyznarová

Nejvíce srážek přinesly bouřky na Karlovarsko. V noci tam napršelo 42 milimetrů. Jindy ale v silných bouřkách spadne i přes 50 milimetrů srážek, upozornila Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejsilněji v bouřkách pršelo především na severozápadě Česka v okolí Krušných hor. „Na 32 milimetrů jsme zaznamenali na Teplicku a 26 milimetrů na Sokolovsku. Pak ještě více pršelo na návětří Jeseníků, kde spadlo 24 milimetrů srážek," upřesnila Odstrčilová.

Českem se přehnaly silné bouřky, které lámaly stromy. Desetitisíce lidí jsou bez proudu

Číst článek

Podle Hany Kyznarové, odbornice na blesky z Českého hydrometeorologického ústavu, šlo sice v rámci bleskové aktivity o mimořádnou událost, ale rozhodně ne o rekord.

„Kdybych to měla porovnat s jinými bouřkovými systémy, tak takovéto systémy přejdou přes naší republiku jednou až dvakrát za rok. Jsou i roky, kdy takové aktivity nevidíme. Rekordmanem je ale bouřkový systém z roku 2007, kdy jsme zaznamenali na našem území přibližně 70 tisíc bleskových výbojů,“ říká Kyznarová.

„Blesky jsou detekovány speciální sítí bleskových detektorů. Český hydrometeorologický ústav takovou síť nevlastní, ale přijímá informace z německé firmy Siemens. Taková síť je schopná v případě blesků do země zachytit až přibližně 98 procent blesků,“ dodává.

Jaroslav Skalický, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme