Přes 60 procent zájemců o práci u policie neuspěje u psychotestů

V loňském roce se k policii hlásilo skoro pět tisíc lidí. Psychotesty ale úspěšně složilo jen 39 procent z nich. Vyplývá to z výroční zprávy psychologů Policejního prezidia za rok 2014, kterou má Český rozhlas k dispozici. Podle odborníků zájemci neuspějí často kvůli tomu, že jsou nevyzrálí a závislí na rodičích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní páska, policie, uzavírka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Nemáme dostatek kvalitních uchazečů, proto je tak velký ‚odpad' na psychologických testech,“ řekl policejní odborář Milan Štěpánek. Testy by proto v žádném případě nezjednodušoval.

Podle psychologa z Policejního prezidia Vladimíra Vosky je často problém v tom, že uchazeči nejsou dostatečně mentálně vyzrálí.

„Takovým úskalím se nám zdá, když mladí muži nemají za sebou vojnu. Uchazeči, kteří za sebou základní vojenskou službu měli, tak se přece jenom zdálo, že byli v některých kritériích dál. Týká se to především samostatnosti, otužilosti, určité odolnosti,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč psychotesty často představují pro uchazeče o práci u policie problém, zjišťovala Markéta Chaloupská

Se stejným problémem se často setkává i policejní ředitel Jihomoravského kraje Leoš Tržil.

„V řadě případů jsou závislí i ve vyšším věku, například v 27 letech, na rodičích. Takovým příkladem bylo, když volala maminka, že syn nemůže přijít na pohovor, protože má angínu.“

Psycholog Voska tak často radí mladých adeptům, kteří právě vyšli ze školy, aby se nejdříve zkusili osamostatnit a přišli znovu za dva roky. Právě po této době smí neúspěšní uchazeči podle současných pravidel psychotesty zopakovat.

Psychotesty zkoumají kromě inteligence také mentální stabilitu nebo odolnost proti stresu.

„Dělají se přibližně šest hodin. Jsou náročné, je tam i diktát, IQ testy – třeba posloupnosti, řady,“ popsala Lenka Tůmová z Ústí nad Labem, která si jimi prošla.

Testy ověřují i logické myšlení. Právě na těchto otázkách uchazeči také často pohoří.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme