Přes Česko se opět ženou silné bouřky a přívalové srážky

Bouřky se silným větrem a místy i krupobitím se ženou nad Českem. Momentálně jsou nad severní Moravou. Na západě byl přechod studené fronty celkem mírný, na Vysočině lijáky zesílily, objevilo se krupobití a vítr lámal stromy. Zastavil dopravu na několika místech, neprůjezdné byly i dvě regionální tratě. Na Hranicku voda zatopila několik domů a ucpala kanalizaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v obci Neubuz na Zlínsku odstraňují následky přívalového deště | Zdroj: ČTK

Hasiči na mnoha místech nyní nejvíce zaměstnává odstraňování popadaných stromů. Varování meteorologů před bouřkami platí do dnešní půlnoci.

Několik profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek zasahuje na Hranicku. Obcemi Býškovice, Paršovice a Opatovice se prohnala bouře s přívalovým deštěm.

„Máme hlášeno několik zatopených sklepů a obydlí. Také spoustu popadaných stromů. Hasiči se v podstatě musí prořezat k těmto postiženým oblastem a vůbec začít poskytovat pomoc. Vůbec nevíme, jak se to bude vyvíjet. Naše linka přijímá stále nějaké žádosti o technické pomoci. Ve většině to jsou spadané stromy a také odčerpání vody ze sklepů,“ říká krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Bouřka na Vysočině zastavila vlak. Na Pelhřimovsku shodil silný vítr na trať dva stromy, do kterých osobní vlak najel.

Silný vichr se vyřádil v Proseči. Vlak se o stromy úplně zastavil. Naštěstí nebyl nikdo zraněn. Stejný scénář se v těchto chvílích odehrává také v Radoňově na Havlíčkobrodsku, kam se bouřka přesunula. I tam hasiči odstraňují spadlý strom přes koleje.

Bouřka z Vysočiny ustupuje, lidé sčítají škody. Tři popadané stromy zastavily na hodinu dopravu na silnici u Leskovic na Pelhřimovsku. Jeden strom vyvalil plot u rodinného domu v Lukách nad Jihlavou a v Počátkách na Pelhřimovsku teď čerpají hasiči vodu ze sklepu rodinného domu.

Silná bouře se vytvořila kolem 16. hodiny nad Strakonicemi, doprovázely jí až pěticentimetrové kroupy. Dál pak postupovala k Písecku.

Meteorologové varují před trvajícím vedrem i dalšími prudkými bouřemi

Číst článek

Podle meteorologů hrozí bouřky až do dnešní půlnoci, a to ve všech krajích.

Prudké červencové bouře zatím způsobily škodu v hodnotě sta milionů korun. Přívalové deště a silný vítr poškodily hlavně střechy domů, vytopily sklepy a přízemí domů, ničily i popadané stromy.

Energetici po třech dnech odvolali kalamitní stav po bouřkách na Semilsku. Bez proudu mohou ještě být ojediněle domácnosti v odlehlých oblastech, většinou jde o majitele chat a chalup, kteří poruchy nahlašovali až dnes. Kalamita platila také v královéhradeckém okrese, odvolána byla už během dne.

Michaela Vydrová, Hana Mikulincová, Radiožurnál, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme