Přes Česko se rychle ženou silné bouřky

Meteorologové opět varují před rychlou vlnou bouřek. Do Karlovarského kraje už přišla dnes odpoledne, potrvá do noci na zítřek a postupně zasáhne celou republiku, hrozí nám přívalové deště a silný nárazový vítr. Jeho rychlost může mít rychlost vichřice, až 100 kilometrů v hodině. Spadnout na zem může během jediné hodiny až 40 milimetrů srážek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přívalový déšť

Přívalový déšť | Foto: Fotobanka stock.xchng

Co se týče rekordních veder, odborníci upozorňují na pravděpodobnost přehřátí nebo dehydratace. Doporučují proto dodržování pitného režimu a zmírnění namáhavé práce. Meteorologové varují před přívalovými srážkami, které opět mohou lokálně způsobit rozvodnění některých toků, a také před krupobitím.

"Bouřky by se měly vázat na výraznou studenou frontu, která začne postupovat přes území ČR od západu. Největší výskyt bouřek očekáváme ve východní polovině naší republiky. S bouřkami přijde do Čech i silný nárazový vítr, který může přesáhnou i 30 m/s, což je víc jak 100 km/h," čekl Pavel Šimandl z ČHMÚ.

O aktuálním počasí mluvil meteorolog Pavel Šimandl v poledních Ozvěnách dne. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Podle Ivany Svitákové z Hasičského záchranného sboru jsou ohrožení hlavně lidé, které už velká voda postihla. Měli by se připravit i na případnou evakuaci. "Doporučujeme, aby si lidé zjistili na obecním úřadě, jak a kam by se v případě evakuace měli dostavit. Je dobré si připravit léky, dokumenty, doklady, vhodné ošacení, potraviny, pitnou vodu na dva až tři dny. Připravit si evakuační zavazadlo, přestěhovat cenné věci a nebezpečné látky do vyšších pater a upevnit volně ležící věci, aby je případně voda neodnesla," radí Svitáková.

Hasiči doporučují, aby si lidé v ohrožených místech připravili pytle s pískem, těsnící fólie a další materiál na utěsnění nízko položených dveří a oken a také ucpávky kanalizace. Mohou tak předejít velkým ztrátám na majetku. Zajistit by měli také domácí zvířata.

Pro nadcházející víkend meteorologové předpokládají opětovný pokles teplot, a to až k hranici 22 stupňů. "O víkendu se k nám dostane studený vzduch z Atlantiku, který zapříčiní rapidní ochlazení," míní Petr Šimadl z ČHMÚ. Podle něj se výkyvy počasí dají očekávat rovněž v srpnu.

Bouře řádily na východě země už včera

Už včera večer zasáhly bouřky s prudkými přívalovými dešti Pardubický kraj a Vysočinu a postupovaly dál k východu a severovýchodu republiky. V řadě oblastí lámaly větve i celé stromy a voda zalila sklepy domů. Nebývale silná bouře se prohnala okolím Přibyslavi na Havlíčskobrodsku. Voda tam zaplavila desítky domů zejména v obcí Česká Jablonná.

Podle svědků padaly kroupy o velikosti nejméně dvou centimetrů. Vše provázel velmi silný vítr, který těsně nad Přibyslaví pokácel asi kilometrový pás vzrostlého lesa. "Během dvaceti minut blesková bouře, velké množství vody. A zároveň šel koridorově poryv větru. Pokácel les - zhruba 20 tisíc kubíků nám leží na zemi. Zablokovalo nám to celou jednu silnici. Voda protekla přes místní část Česká Jablonná," popsal večer situaci starosta Přibyslavi Jan Štefáček.

Vlna bouřek s přívalovými dešti potrápila Česko už na přelomu června a července. Záplavy připravily o život patnáct lidí a napáchaly škody takřka za šest miliard korun.

Přečtěte si podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Přečtěte si k tomu:
Nedávné povodně ukázaly chyby ve struktuře krajiny
Záplavami postižené obce dostávají další peníze
Jižní Morava se vzpamatovává z další přívalové bouře
Kraj rozdělil mezi obce osm milionů korun
Ústecký kraj se chystá výrazně zlepšit kontroly malých toků
Kvůli dešťům bude letos méně ovoce
Munzi pro Radiožurnál: Soukromé škody po povodních by neměl hradit stát
Janota: Obnova země po povodních bude financována z evropských peněz
Pro lidi postižené povodněmi vydalo ministerstvo práce informační letáky
Povodně způsobily zemědělcům škody za 200 milionů korun
Lidé odklízející škody po povodních mohou mít nárok na volno z práce
Klienti pojišťoven nahlásili povodňové škody za miliardu korun
Vláda chce podpořit lepší protipovodňovou ochranu

Igor Maňour, Milan Kopecký, Katarína Brezovská, Květa Moravcová, Lukáš Vincourek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme