Přes protesty aktivistů je soud s Hučínem neveřejný

Okresní soud v Přerově se dnes v bouřlivé atmosféře začal zabývat případem bývalého disidenta a exkapitána Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína. Žaloba ho viní ze šesti trestných činů, včetně nedovoleného ozbrojování, přechovávání tajných dokumentů či neoprávněného shromažďování osobních dat. Ze soudního líčení byla vyloučena veřejnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín | Foto: Česká televize

Třicítka Hučínových přívrženců se nejprve ostrými výpady domáhala vstupu do soudní síně. O vyloučení veřejnosti rozhodl senát podle slov jeho předsedy Michala Jelínka proto, že v průběhu dokazování budou probírány tzv. utajované skutečnosti.

Před zahájením výslechu obžalovaného Vladimíra Hučína senát zamítl námitky advokátů proti přítomným přísedícím. Podle Milana Hulíka totiž patřili k aktivním přívržencům totalitního režimu. "Obhajoba se domnívá, že v případě, kdy před soudem stojí aktivní odpůrce komunistického režimu, jehož rehabilitační procesy jsou nyní úspěšně projednávány a úspěšně pro něj končí, takže za takovéto situace není zárukou objektivity takovéhoto soudce, když byl narozdíl od Vladimíra Hučína aktivním přívržencem bývalého totalitního režimu."

Advokáti nakonec podali námitku pro podjatost celého senátu. Hlavní líčení zítra pokračuje výslechem prvních svědků.

Marika Táborská, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme