Přes šedesát procent firem v Česku se stalo obětí hospodářské kriminality

Počet případů hospodářské kriminality v České republice se oproti roku 2003 dramaticky zvýšil. Zatímco před dvěma lety oznámilo případ takové kriminality 27 procent společností, letos to bylo už 63 procent. Na světě se s obdobným problém potýká 45 procent firem. Vyplývá to z celosvětové studie Global Economic Crime Survey, kterou představila poradenská společnost PricewaterhouseCoopers.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, dolary | Foto: www.archiweb.cz

Zaměstnanec této společnosti Jan Vylita uvedl, že ekonomická kriminalita je stále velice závažný problém, ale zároveň se zlepšuje schopnost společností tuto ekonomickou kriminalitu odhalovat. Rovněž se zvyšuje i otevřenost společností. Třeba ochota o hospodářské kriminalitě vůbec hovořit.

Podle Jana Vylity je jedním z nejvýznamnějších problémů české ekonomiky korupce. Právě na případech korupce je vidět větší ochotu firem o hospodářské kriminalitě mluvit. "Zatímco v roce 2003 žádná společnost nepřiznala, že by se setkala s korupcí jako problémem hospodářské kriminality, v roce 2005 toto uvedlo 45 procent společností," dodal Vylita.

Třináct procent poškozených společností utrpělo škodu přesahující šest milionů korun. Podle Jana Vylity nelze brát nárůst kriminality jen negativně. Příčinou je totiž i fakt, že firmy se s ní stále častěji snaží bojovat a o zjištěných případech mluví otevřeněji. České firmy se také při řešení zločinů více než je ve světě obvyklé obracejí na orgány činné v trestním řízení.

"Zatímco české společnosti se velmi často spoléhají na součinnost s orgány činnými v trestním řízení, zahraniční společnosti se více zaměřují na interní vyšetřování či vyšetřování prostřednictvím externích specialistů. Například forenzních vyšetřovatelů či jiných vyšetřovatelů," dodal.

Alžběta Havlová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme