Přes tisíc Čechů se stalo loni v zahraničí obětí trestného činu, na pomoc ambasády spoléhat nelze

Platný pas, hotovost, platební karta a cestovní pojištění a můžete vyrazit na zahraniční dovolenou. Před cestou je taky užitečné podívat se na rady, které na svých internetových stránkách zveřejňuje české ministerstvo zahraničí. Jak totiž diplomaté tvrdí, za spoustu konzulárních případů může nepozornost nebo neznalost a cestovatelé se různých složitých situací mohou vyvarovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horké počasí zasáhlo velkou část Evropy, na snímku pláž ve francouzském Marseille

Horké počasí zasáhlo velkou část Evropy, na snímku pláž ve francouzském Marseille | Zdroj: ČTK

„Více než 1100 našich spoluobčanů se stalo obětí trestných činů, to jsou docela alarmující čísla, ale zase v porovnání s počtem lidí, kteří stráví dovolenou venku je to spíš signál, abychom si dávali větší pozor,“ shrnuje vrchní ředitelka konzulární sekce českého ministerstva zahraničí Jana Reinišová loňské statistiky.

„Největší problém jsou samozřejmě drogy. Setkáváme se s případy, že je v kufru nalezena nějaká droga a lidé říkají, že o tom nevěděli – tady zase upozornění – nenechávat svá zavazadla bez dozoru, vědět, co si do nich dávám a nedostat se do situace, že by toho někdo mohl zneužít,“ radí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se v zahraničí vyvarovat problémům a jak může turistům pomoci česká ambasáda, zjišťovala redaktorka Karolína Rezková

Ambasády pomáhají i Čechům zadrženým v zahraničí. V cizině ale čeští turisté podléhají zákonodárství dané země a možnosti diplomatů jsou omezené:

„My můžeme dohlédnout na to, aby s tím člověkem bylo zacházeno podle práva, anebo v některých zemích podle mezinárodních standardů. Zejména v některých třetích zemích, vzdálených, jsou důležité i ty mezinárodní standardy, aby naši lidé vůbec vydrželi podmínky, které tam jsou,“ popisuje Reinišová omezené možnosti pomoci.

Diplomaté ale nemůžou zasahovat do samotných soudních procesů nebo vést samostatné vyšetřování. Ambasáda nemůže ani platit účty v nemocnicích, ale může třeba zprostředkovat převoz peněz od příbuzných.

Karolína Rezková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme