V nemocnicích platí výpovědi dobrovolné přesčasové práce. Jak moc to omezí provoz, není jasné

V nemocnicích od pátku platí výpovědi dobrovolné přesčasové práce, kterou podalo více než 6000 lékařů. Jak moc to omezí provoz nemocnic, není jasné. Výpovědí přesčasů lékaři chtěli podpořit své požadavky. Po čtvrteční dohodě jejich zástupců s premiérem Petrem Fialou (ODS) ale viceprezident České lékařské komory Jan Přáda lékaře vyzval, aby péči zajistili. Odvolání protestu podle něj bude následovat až po podepsání dohody počátkem příštího týdne.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace, nemocnice Bulovka, ilustrační foto

Jak moc výpověď dobrovolné přesčasové práce omezí provoz nemocnic, není jasné (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Provoz v nemocnicích měl být od pátku omezený kvůli menšímu počtu lékařů dostupných pro služby. Omezení se ale zřejmě dotkne jen víkendu a prvních dnů příštího týdne.

Lékaři se dohodli s Fialou, dostanou 9,8 miliardy navíc. Doktoři protest odvolají až po podpisu dohody

Číst článek

Některé nemocnice uvedly, že díky dohodě premiéra s protestujícími lékaři zřejmě nebude omezená ani plánovaná zdravotní péče, jako jsou třeba menší operace. Akutní péči nemocnice chtěly zachovat i v době protestu.

Premiér Petr Fiala ve čtvrtek při jednání nabídl pro příští rok 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování lékařů i nelékařů v nemocnicích.

Půjde o dodatek k úhradové vyhlášce, aby byl závazný pro státní i krajské, městské či soukromé nemocnice, řekl premiér po jednání.

Podle viceprezidenta České lékařské komory Jana Přády se navíc kompletně upraví mechanismus distribuce peněz. Způsob úpravy bude obsahovat písemná dohoda, která je podmínkou pro odvolání protestu.

Jednání dosud vedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ve čtvrtek uvedl, že dohoda premiéra s lékaři doplnila dřívější shodu s nespokojenými zdravotníky v otázce vzdělávání a pracovních podmínek zdravotníků.

Lékaři budou moci pracovat 24 hodin. Sněmovna schválila novelu, ta zruší úpravy přesčasů

Číst článek

Vedle platových požadavků protest cílil také na nedávno přijaté ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci. Podle novely zákoníku práce, kterou ve čtvrtek schválila Sněmovna, ustanovení přestane platit a zdravotníci v nemocnicích budou moci mít čtyřiadvacetihodinové služby. Úprava nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Lékařů pracuje v nemocnicích podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky zhruba 23 tisíc. Do služeb odpoledne a v noci jich nastupují podle České lékařské komory asi 13 tisíc, dobrovolnou práci přesčas od prosince vypovědělo asi 6100 z nich.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme