Přesně před 10 lety Miloš Zeman prohrál první boj o Hrad

Připomínka zrady a vítězství. To by mělo být motto dnešní soukromé oslavy, kterou pro budoucího prezidenta Miloše Zemana připravila ve svém sídle Jazzová sekce. Zradou myslí pořadatelé večírku to, že před deseti lety Miloše Zemana nepodpořili při prezidentské volbě jeho vlastní spolustraníci z ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman si v kruhu svých přátel tuto událost připomene večer. Možná zavzpomíná i na druhé kolo první prezidentské volby, kdy vystoupil se svým kandidátským projevem před poslance a senátory. Tehdy jim mimo jiné sdělil, co by prezident ve své funkci neměl dělat.

„Za prvé by neměl vytvářet vlastní, mínění parlamentu a vlády často protikladnou alternativu, ať již domácí, nebo zahraniční politiky, a uplatňovat ji v politickém spektru tím, že si zvolí strany oblíbené a strany neoblíbené. Nebo že bude vytvářet takzvaná hradní křídla v existujících parlamentních subjektech,“ řekl tehdy Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Věra Masopustová připomněla okolnosti prezidentské volby v roce 2003

Poté došlo na samotnou volbu. Ta pro Miloše Zemana ze začátku „papírově“ vypadala dobře, protože jeho mateřská strana měla v Poslanecké sněmovně nejvíc zástupců. Nakonec ale získal celkem 83 hlasů, Václav Klaus pak dostal od zákonodárců 124 hlasů.

To byla pro Miloše Zemana velká porážka, o kterou se přičinili právě sociální demokraté. Těch pro něj nezvedlo ruku kolem dvaceti. Miloš Zeman sám pak mluvíval o sedmadvaceti zrádcích z řad sociální demokracie.

Zdeněk Škromach po volbě přiznal, že selhalo vyjednávání, a připustil „zradu“ vlastních poslanců. „Samozřejmě každý z členů vedení nese svůj díl odpovědnosti. Můj je možná v tom, že jsem nedokázal přesvědčit dostatečný počet členů poslaneckého klubu,“ prohlásil a dodal:

„Ještě včera to vypadalo, že ta podpora bude dostatečná, protože jsme zajistili podporu z několika dalších poslaneckých klubů. Bohužel se ukázalo, že vlastní lidé nepodpořili kandidáta, kterého navrhl ústřední výkonný výbor sociální demokracie.“

Věra Pfeifferová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme