Přesně před rokem zemřel první člověk na otravu metanolem

Bezmála 50 lidských životů, mnohamilionové škody, první odsouzení, chystané změny v zákonech. To je účet za první rok od vypuknutí metanolové aféry, druhé nejhorší katastrofy v dějinách samostatné České republiky. Více obětí si vyžádaly jen povodně v roce 1997.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve zlínské nemocnici stále leží lidé otrávení metanolem

Ve zlínské nemocnici stále leží lidé otrávení metanolem | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„Čekám teď na telefon od nejvyššího šéfa, jestli tedy budeme alkohol kompletně stahovat z pultu a nebudeme dávat vůbec nic…“ Tak reagovali číšníci v restauracích a barech v centru Prahy krátce poté, co tehdejší vláda ústy ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 vyhlásila částečnou prohibici.

„Provozovatelům potravinářských podniků se zakazuje nabízení k prodeji, prodej lihovin o obsahu etanolu od 20 objemových procent,“ nařídil ministr.

A zatímco lahve s tvrdým alkoholem mizely i z regálů v obchodech, jedovatý alkohol si vybíral další oběti. Například panu Sovovi se po vypití jedovatého alkoholu zhoršilo vidění na jedno oko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Metanolovou aféru připomněla redaktorka Květa Moravcová

„Prostě vědí, co to může udělat, a pustí to do oběhu. Ať jim to dají vypít, ať oslepnou a ať si to zkusí, to by byl pro ně trest,“ řekl. Trvalé následky má dalších 93 lidí. Otravu nepřežilo 47 lidí.

Kromě těchto obětí doplatili na metanolovou aféru také výrobci nezávadných destilátů. Karlovarská Becherovka přišla o 80 milionů korun. Podle dřívějšího vyjádření výrobního ředitele firmy Vladimíra Darebníka ale nejde jen o peníze.

„Problém je, jakým způsobem si najít cestu zpět ke spotřebitelům. Protože ti byli určitým způsobem zasaženi,“ řekl. Škody už sečetla také likérka Rudolf Jelínek, kterou prohibice připravila o 16 milionů korun.

Při odhalování metanolových otrav sehrála klíčovou roli nemocnice v Havířově

Číst článek

Vyšetřovatelé speciálního útvaru Metyl obvinili dohromady 71 lidí. Pro fungování specializovaného týmu je podle mluvčí Policejního prezidia Štěpánky Zatloukalové stále ještě odůvodnění. Jeho funkce je nyní zejména koordinační a servisní: intenzivně spolupracuje s celní správou, hasiči, hygienickými stanicemi či ministerstvem zdravotnictví.

Někteří obvinění jsou stále ve vazbě, protože ještě nepominuly její důvody.

Kvalifikace trestných činů je především ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Mnozí obvinění se toho dopustili často z nedbalosti. Z nedbalosti se pak dopustili také trestného činu usmrcení, krácení daně či porušení předpisu o nutném označení zboží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyšetřování metanolové kauzy shrnuje mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová

Objasněnost trestných činů se podle Štepánky Zatloukalové pohybuje kolem 54 procent.

Obžalobu chce státní zástupce Roman Kafka podat na podzim. Zatím nepravomocně už soud potrestal dva muže - za smrt jednoho člověka a poničené zdraví čtyř dalších lidí dostali osmiletý trest.

Metanolová aféra zasáhla také do zákonů. Poslanecká sněmovna změnila podmínky, za kterých bude možné obchodovat s lihem. Snižuje se například objem nejvyššího povoleného balení ze šesti litrů na jeden.

Zavádí se kauce, nutná pro registraci, a ten, kdo bude chtít prodávat líh, bude muset mít koncesi. Za porušení norem bude hrozit až pětimilionová pokuta nebo dvouletý zákaz činnosti. Změny ještě musejí projít Senátem.

I rok po vypuknutí metanolové aféry lze nechat vlastní zásoby alkoholu prověřit

Číst článek

Věra Pfeifferová, Květa Moravcová, Marína Dvořáková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme