Ministerstvo kultury dalo zelenou rekonstrukci bývalého domu odborářů, památkáři byli proti

Ministerstvo kultury zastavilo přezkumné řízení k plánované přestavbě bývalého domu odborářů na pražském Žižkově na nájemní byty. Přezkum dříve zahájilo z podnětu Národního památkového ústavu (NPÚ), který nesouhlasil s kladným stanoviskem památkářů pražského magistrátu. Ministerstvo v něm však neshledalo pochybení, takže nyní pozastavené povolovací řízení bude moci pokračovat. V úterý o tom informoval server Seznam Zprávy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný návrh na rekonstrukci Domu Radost

Vítězný návrh na rekonstrukci Domu Radost | Foto: Dům Radost

Budovu, známou jako Dům Radost, na náměstí Winstona Churchilla vlastní podle serveru majitelé koupelnářské skupiny Siko, kteří ji plánují za 1,5 miliardy korun přestavět na až 650 nájemních bytů. Magistrátní památkáři, jejichž vyjádření je pro povolení stavby zásadní, přestavbu dříve schválili.

Jak informuje server Seznam Zprávy, zásadně proti však byl Národní památkový ústav (NPÚ), který se obrátil na ministerstvo kultury. Státním památkářům se nelíbil zejména plán nové vestavby v místech současných uzavřených dvorků.

Ministerstvo kultury na hodnocení magistrátních památkářů vadu neshledalo. „Ministerstvo kultury neshledalo takové právní vady, které by mohly odůvodnit změnu nebo zrušení závazného stanoviska v přezkumném řízení,“ citoval server jeho aktuální usnesení.

Andrea Holasová z NPÚ k tomu uvedla, že nynější záměr bude znamenat dotčení památkových hodnot budovy, a to podle názoru památkářů ústavu i dalších odborníků. Server dále uvedl, že NPÚ také požádal o zpřísnění ochrany domu z kulturní památky na národní kulturní památku a zatím není jasné, jak žádost dopadla.

Současný stav domu Radost | Foto: Dům Radost

Tomáš Kašpar, který má projekt přestavby na starosti, serveru napsal, že kritizované úpravy se budou týkat nyní nepřístupných dvorků a technického zázemí domu a majitelé plánují odstranit nynější nevzhlednou zeď kolem budovy a zpřístupnit ji veřejnosti.

Rekonstrukce paláce Savarin se komplikuje. V budoucnu zde má být umístěna Slovanská epopej

Číst článek

Rozhodnutí ministerstva přivítal. „Otevření domu veřejnosti, který dnes všichni obchází, a nabídnout v tomto ikonickém místě také kulturně společenské centrum a celou lokalitu oživit, je správná a jediná možná cesta,“ uvedl.

Proti přestavbě loni protestovaly tři desítky odborníků a zástupců akademické sféry, a také Klub Za starou Prahu.

Budova od architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka se po svém dokončení v roce 1934 setkala ve světových médiích s ohlasem, jakého už podle zastánců zachování stavby nedosáhla žádná jiná česká moderní stavba. V roce 1958 byla prohlášena za kulturní památku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme