Prestižní světové univerzity se začínají chlubit českými studenty

Čeští studenti si za hranicemi plní "americké sny" a světové univerzity se našimi talentovanými vlastenci začínají chlubit. Příběh Čecha Jiřího Jelínka - studenta Harvardu - otiskl univerzitní časopis. Jirka navzdory velkým překážkám dosáhl velkého triumfu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Jelínek

Jiří Jelínek | Foto: archiv Jiřího Jelínka

„Chtěl jsem pro sebe co nejlepší vzdělání, které člověk může získat,“ říká Jiří Jelínek. Vystudoval pražské Gymnázium Jana Keplera, které má partnerské vztahy s prestižní britskou školou. Tam odjel na zkušební pobyt a začal uvažovat o zahraničním studiu.

Jeho život se od základů změnil, když mu přišlo potvrzení o přijetí na Harvardskou univerzitu. Se studiem ve Spojených státech mu pomohla Fullbrightova komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh studenta Jiřího Jelínka otiskl univerzitní časopis Harvardu. A zaujal i reportérku Kláru Bílou

„Je to trošku jiné než v Evropě. Vlastně první rok a půl si většinou můžete vybírat předměty, které chcete, a teprve až pak se musíte specializovat. Docela velký důraz se tam klade na rozvíjení všeobecných principů kritického myšlení, psaní, argumentování,“ přibližuje studium na této prestižní univerzitě.

Dosáhl triumfu navzdory velkým překážkám. Vyrůstal se třemi bratry, maminka je vychovávala sama. Na Harvardu vystudoval bakalářský program. „V angličtině se to jmenuje government, politologie a ještě jsem měl jakoby menší zaměření na etnická studia, na francouzštinu.“

Během studií také pracoval a posílal peníze domů. „Měl jsem takovou stabilní práci, ve které jsem vydržel čtyři roky. Bylo to vlastně zpracování materiálů většinou pro zrakově nebo sluchově postižené studenty,“ říká Jiří Jelínek.

Kvalita vzdělání láká do světa stále víc Čechů

Do světa vyráží stále víc lidí. Láká je vyšší prestiž vzdělání. Víc než polovina studentů si totiž myslí, že úroveň výuky na tuzemských školách není kvalitní. Ukázal to průzkum společnosti Datank.

„Na zahraniční univerzity je láká především vyšší kvalita výuky nebo možnost studovat obor nebo kombinaci oborů, které nemohou studovat tady v Čechách. Zhruba tři čtvrtiny studentů by si přály někdy v životě dlouhodobě pracovat v zahraničí, asi 72 procent studentů vyjádřilo přání se zase vrátit domů,“ komentuje výsledky průzkumu analytik Ondřej Pivoňka.

Jiří Jelínek ale o návratu zatím vůbec neuvažuje. Za hranicemi bude pokračovat dál v magisterském studiu na Columbijské univerzitě v New Yorku a v Pařížském institutu politických studií Sciences Po.

„Já mám několik oblastí, o které se zajímám. Ať je to diplomacie nebo humanitární práce. Ale já vždycky obecně říkám, že moje práce by měla splňovat to, že mě bude bavit, naplňovat a umožní mi jak profesně, tak osobnostně růst.“

„Druhé kritérium je, aby měla co největší pozitivní vliv na co nejvíce lidí a třetí kritérium je, aby se dala sladit s plány mé přítelkyně,“ nastiňuje svoje vize Jiří Jelínek.

Harvard Gazette v článku zároveň akcentuje snahu univerzity podporovat studenty z celého světa v zájmu kulturní rozmanitosti. Zejména pak ty, kteří se nacházejí ve finanční tísni.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme