Protidrogová politika pod ministerstvo zdravotnictví. Úřad vlády už potřetí jedná o přesunu agendy

Ministerstvo zdravotnictví znovu jedná s Úřadem vlády o převzetí agendy protidrogové politiky. Uvedla to mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová s tím, že cílem je sjednotit a zefektivnit činnost odborníků v této oblasti. Přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský trvá na tom, že takový krok je nesmyslný, protože agenda přesahuje hranice různých ministerstev.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V tomto volebním období se kabinet pokouší přesunout protidrogovou politiku pod ministerstvo zdravotnictví už potřetí | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„K žádnému sjednocení tam dojít nemůže, neb z kompetenčního zákona vyplývá, že resort zdravotnictví může řídit pouze věci týkající se zdravotnictví. Většina agendy je nezdravotnická. Pro srovnání – velká část zařízení jsou sociálními zařízeními a více než resort zdravotnictví do této agendy přispíval resort práce a sociálních věcí,“ kritizuje Miovský pro Radiožurnál. 

Momentálně se prevenci závislostí věnuje Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky, které předsedá premiér.

Státu se podařilo podle kontrolorů splnit jeden ze čtyř cílů protidrogové politiky. V dotacích byly chyby

Číst článek

Mluvčí ministerstva zdravotnictví zdůvodnila snahu o převzetí agendy tím, že kromě úřadu vlády se jí věnuje právě i ministerstvo zdravotnictví.

„Ministerstvo zdravotnictví je ústřední orgán státní správy pro ochranu veřejného zdraví a zacházení s návykovými látkami, proto je přesunutí této agendy kompletně pod jeho křídla logickým krokem,“ uvedla Štěpanyová.

„V současné době je tento záměr diskutován na úrovni ministerstva zdravotnictví a úřadu vlády a bude náležitě probrán se všemi zainteresovanými stranami,“ dodala.

V tomto volebním období se kabinet pokouší přesunout protidrogovou politiku pod ministerstvo zdravotnictví už potřetí. V předchozích případech od svého plánu po kritice odborníků ustoupila.

Předseda vlády Andrej Babiš z hnutí ANO v lednu 2018 uvedl, že protidrogovou politiku si Úřad vlády ponechá a on sám se jí bude věnovat.

Daniela Tollingerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme