Přesvědčivým vítězem krajských voleb je ČSSD, úspěšná je i v 1. kole voleb senátních

Sociální demokracie poráží v krajských volbách dosud vládnoucí ODS. Získala největší přízeň voličů ve všech 13 volebních regionech. Lidový dům byl úspěšný i v prvním kole voleb do Senátu. V něm byl zvolen i první senátor - v Karviné vyhrál nestraník na kandidátce ČSSD Radek Sušil. Rozpaky a zklamání vládnou v ODS. Premiér a její předseda Mirek Topolánek uznal porážku své strany v krajských volbách. Ve všech krajích mají ČSSD a KSČM většinu a komunisté už oznámili, že začali vyjednávat s ČSSD.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek a D. Rath po skončení voleb

J. Paroubek a D. Rath po skončení voleb | Zdroj: ČTK

Český statistický úřad potvrdil naprosté vítězství sociální demokracie v letošních krajských volbách. ČSSD po sečtení všech okrsků 35,85 procenta, druhá ODS 23,57 procenta. Třetí skončili komunisté s 15,03 procenta, za nimi KDU-ČSL s 6,65 procenta. Nikdo další nepřesáhl pětiprocentní hranici, Strana zelených získala 3,15 procenta. Volby provázel zájem voličů - jejich účast dosáhla 40,3 procenta.

ČSSD poráží v krajských volbách dosud vládnoucí ODS

Vítězství Lidového domu je jasné ve všech 13 regionech, všude s velkou převahou. Těsnější rozdíl mezi oběma stranami byl pouze v Jihočeském, Libereckém a Středočeském kraji. Nakonec i souboj reprezentovaný sociálním demokratem Davidem Rathem a současným hejtmanem Petrem Bendlem z ODS dopadl hůře pro vládnoucí stranu. Třetí skončili v letošních krajských volbách komunisté, kteří zatím všude byli v opozici. Jako čtvrté pro krajské zastupitelstvo voliči většinou vybírali KDU-ČSL, která svůj nejlepší výsledek zaznamenala v Jihomoravském kraji, kde dosud měla hejtmana, tam přeskočila i občanské demokraty.

Neúspěch zaznamenala Strana zelených, která se nikde do krajského zastupitelstva nedostala. Předseda strany Martin Bursík vidí neúspěch v tom, že voliči vzali krajské a senátní volby jako referendum o vládě. Do volebních místností přišlo nečekaně hodně voličů, takový zájem zatím v České republice o krajské volby nikdy nebyl.

Sociální demokracie je s výsledkem voleb spokojena a začíná přemýšlet, jaké bude možné složit krajské koalice. Předseda ČSSD Jiří Paroubek dokonce ani nevylučuje menšinové vlády vlády ČSSD v některých krajích: "Takovéto vítězství myslím v dějinách České republiky nezažila nikdy žádná strana. Myslím, že s ODS je vyloučená koalice. Když nebude mít David Rath přislíbené hlasy pro podporu minoritní vlády sociální demokracie, tak to bude mít složité. Ale já doufám, že ta jednání s komunisty v tomto směru bude mít úspěšná. Jednat se musí se všemi politickými stranami na bázi programových priorit sociální demokracie - to je rozhodující."

Porážku ODS v krajských volbách už uznal premiér Mirek Topolánek: "Kraje nebudou modré, kraje budou oranžové. V tomto smyslu ty volby dopadly pro nás porážkou." Podle něho je to daň za vládnutí. O případné personální odpovědnosti rozhodne až kongres ODS.

Mirek Topolánek sledoval volební výsledky | Foto: ČTK

Lidový dům slaví úspěch i v prvním kole voleb senátních

Nestraník na kandidátce ČSSD Radek Sušil získal 53 procent hlasů a je zřejmě jediným kandidátem letošních voleb, kterému se podařilo získat mandát v horní komoře už v prvním kole.

V druhém kole senátních voleb se tedy utká 25 kandidátů ČSSD s 19 zástupci ODS, třemi lidovci, dvěma evropskými demokraty a jedním nezávislým kandidátem. Jediná dvojice, kde nebude figurovat kandidát sociálních demokratů, bude na Znojemsku. Tam se proti sobě postaví zástupce občanských demokratů a komunistů. 52 nejúspěšnějších kandidátů, po dvou v každém obvodu, ve kterém bude druhé kolo senátních voleb, se střetne znovu příští pátek a sobotu.

Jestliže by některý z finalistů z voleb odstoupil, na jeho místo by nastoupil třetí v pořadí a druhé kolo voleb by v tomto obvodu bylo o týden později, tedy až na přelomu října a listopadu.

Výsledky z krajských a prvního kola senátních voleb můžete sledovat na našem speciálním webu.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka přičítá výsledek hlavně nečekaně vysoké volební účasti: "Volební účast nyla nad naše očekávání a zdá se, že naši voliči skutečně vyslyšeli naše výzvy, aby využili tato volby jako možnost vyjádřit se k dvouletému působení Topolánkovy vlády."

P. Bém: Vypadá to, že ODS je krůček od krajského Armagedonu

První místopředseda ODS Pavel Bém odpolední volební výsledky své strany neviděl dobře: "Vypadá to, že ODS je krůček od krajského Armagedonu. Šéf ČSSD Jiří Paroubek konečně na blízku tomu, aby dostal do ruky nástroj, který mu umožní splnit jeho hrůzný sen, a to vládnout nikoli s marťany, ale s českými komunisty," řekl Bém novinářům. Podle něho by mělo vedení ODS na blížícím se kongresu strany dát své funkce k dispozici.

Ne všechny občanské demokraty ale debakl ODS překvapil. Vicepremiér a ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra ztrátu své strany částečně předpokládal: "Před volbami se nikdy nemá šířit pesimistická nálada, ale v zásadě mě to až tolik nepřekvapuje."

Také další podrobné zpravodajství z letošních podzimních voleb naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Jana Zemanová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme