Přetáčení tachometrů by mohlo být trestným činem, plánuje Ťok

Za stáčení tachometrů u auta hrozí na Slovensku pokuta v přepočtu až půl milionu korun. V České republice se manipulace s najetými kilometry zatím takto netrestá. Podle ÚAMK má upravené tachometry až polovina ojetých vozů nabízených k prodeji. Ministerstvo dopravy plánuje přísné tresty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tachometr (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Probíhá to diagnostickým přístrojem přes počítač. Speciální softwarový program, který načte hodnoty zapsané v rezidenčním štítu a přepíše se to v paměti na daný počet kilometrů,“ popisuje proces stáčení tachometru automechanik Michal.

„Ale nepřepíše se to většinou ve všech řídicích jednotkách, takže se to dá dohledat, že to bylo přepsané. “

Mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka tvrdí, že na českém trhu s ojetými vozy je k prodeji nabízeno přibližně 270 tisíc aut se stočeným tachometrem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo dopravy požaduje přísné tresty za přetáčení tachometrů u ojetých aut. Více od redaktorky Lenky Rezkové

„Takže se hovoří o tom, že trh je více než poloviční s prodanými vozy. A je to u těch ojetých vozidel většinou staršího data,“ uvádí mluvčí Ústředního automotoklubu.

Ve slovenských autobazarech je od března letošního roku prodej aut se stočeným tachometrem zakázán. Za porušení hrozí pokuta v přepočtu od 80 tisíc do půl milionu korun.

V České republice zatím stáčení tachometrů u aut trestné není, ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) to chce ale změnit.

„Zadal jsem v poradě ministra, že chci vidět, jakým způsobem bychom mohli udělat ze stáčení tachometru trestný čin i v České republice. Budeme to projednávat a myslím si, že musíme jít tímto směrem,“ říká Ťok.

Ministerstvo dopravy zřídilo internetovou stránku kontrolatachometru.cz, na které si řidiči můžou zkontrolovat stav tachometru u vozidla zakoupeného v České republice. Údaje jsou tam vždy od poslední technické kontroly.

Další možností, jak si ověřit skutečný stav najetých kilometrů, je prohlídka ve specializovaném servisu. Při koupi je dobré se u auta zaměřit také na opotřebení volantu, řadicí páky a pedálů.

Lenka Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme