Přetěžování přenosové sítě může vést až k výpadku proudu

Odborníci opakovaně upozorňují, že při silném větru prudce roste výkon německých větrných elektráren a energie se pak přelévá přes českou přenosovou síť a značně ji zatěžuje. To představuje problém, který by mohl vyústit až v úplný výpadek dodávek proudu. Vedení společnosti ČEPS dnes informovalo o stavu, v jakém se česká přenosová síť nachází a jaké nároky jsou na ni kladeny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrná elektrárna

Větrná elektrárna | Foto: Comstock Images

„Nároky se liší podle intenzity větru spíše v oblasti Baltského moře a na severu Německa, kde je instalováno již přes 10 tisíc megawattů ve větrných parcích, a pokud fouká, tak skutečně se veškerá tato elektřina vyrábí. Protože německé linky nestačí přenášet tuto elektřinu do míst spotřeby, tak využívají jako černý pasažér linky polské sítě a naší sítě,“ vysvětluje člen představenstva společnosti ČEPS Miroslav Vrba.

Vážnost situace podle něj spočívá především v tom, že je jen obtížně předvídatelná. Na přelomu roku fungovala česká přenosová soustava celé tři týdny na hranici svých možností. A podle Vrby je poměrně jisté, že se situace bude opakovat. Vyloučen není ani blackout.

„Přes Českou republiku se skutečně valilo obrovské množství energie v podstatě produkované někde na severovýchodě Německa, zároveň ale spotřebované v oblasti Balkánu a Rakouska. To naši soustavu zatěžuje. Zároveň některá vedení se dostávají až k hranici technické provozovatelnosti. Mohlo hrozit přetížení a kaskádovitá reakce a v konečném důsledku mohly skutečně až některé oblasti být bez elektřiny,“ potvrzuje generální ředitel provozovatele soustavy ČEPS Vladimír Tošovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen představenstva společnosti ČEPS Miroslav Vrba vysvětluje situaci, ve které je česká přenosová síť

Na dnešní tiskové konferenci padl návrh nainstalovat na hranicích transformátory, které by zvyšovaly odpor vstupu německé elektřiny do české přenosové sítě.

Dvě taková zařízení by stála kolem dvou miliard korun, což by se ale promítlo do cen elektřiny. ČEPS by se podle Vrby raději obešel bez těchto ochranných prvků, možná ale půjde o nezbytné řešení.

„Podobné rozhodnutí již učinili naši polští kolegové na polsko-německé hranici a v případě, když němečtí provozovatelé neposílí své linky, nepostaví nové linky, tak se v podstatě té instalaci nebudeme moct vyhnout,“ říká Vrba.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu mluvil ve Stalo se dnes Radiožurnálu expert z Ústavu energetiky Strojní fakulty ČVUT Radek Škoda

Podle experta z Ústavu energetiky Strojní fakulty ČVUT Radka Škody by se Česku investice do transformátorů vyplatila.

„Kolem Německa tento problém řeší několik států a úplně nejhorší situace by byla, kdyby všechny tyto země měly způsob, jak zamezit elektřině z Německa, a my ho neměli. Když to srovnáte s efektem, že budete mít Česko nějakou dobu v totální tmě, tak dvě miliardy nejsou v energetice zas tak velký objem,“ podotkl Škoda.

S německými energetiky podle něj Češi intenzivně jednají, mají s nimi dvoustrannou smlouvu o spolupráci v kritických situacích a Němci prý přijímají celou řadu regulačních opatření. V případě extrémně větrných dnů přesto dochází k problémům.

„Teď se k tomu přidaly další faktory – odstavení jaderných elektráren na jihu Německa, nedostatek vodní energie na jihu Evropy. Tak v těchto kritických kombinacích faktorů se tomu přetěžování jenom těžko dá zabránit,“ dodává Vrba.

Jitka Hanžlová, Jaroslav Beránek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme