Soud v Ústí uložil tresty za obchod s lidmi v Británii. Hlavní aktéři stráví ve vězení 18 a 9 let

Za obchod s lidmi ve Velké Británii potrestal ve středu ústecký krajský soud pět lidí. Hlavní strůjce vykořisťování Július Rigo stráví ve vězení 18 let a jeho manželka Darina devět let. Manželé Rigovi organizovali podle soudu odchod lidí z Mostecka do ciziny, kde je nutili k různým pracím a prostituci a peníze jim poté odebírali. Pětice u soudu vinu odmítla. Rozsudek není pravomocný.

Ústí nad Labem (Aktualizováno: 15:48 6. 11. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Július Rigo a Darina Rigová v soudní síni.

Július Rigo a Darina Rigová v soudní síni. | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

Státní zástupce ve svém závěrečném návrhu požadoval pro Júlia Riga 14letý trest ve vězení. Ten byl ale podle soudce Jana Michanka příliš nízký. „To jednání samo o sobě je velmi závažné a k tomu přistupují jen samé přitěžující okolnosti. Tak jsme ten návrh pana státního zástupce považovali skutečně za nepřiměřeně mírný.“

Manželé podle soudu získali během několika let na obchodu s lidmi téměř 16 milionů korun. Prokázáno bylo dvojí manželství. Július Rigo si vzal Darinu Rigovou v době, kdy už byl v manželství se ženou ze státu mimo Evropskou unii.

Ženy v Česku nahlásily nejvíc případů znásilnění za posledních 10 let. Odvahu jim dodává i MeToo

Číst článek

Na šest let do vězení za obchod s lidmi poslal soud Karla Ádáma. Podmíněné tresty uložil soud Blance Sárköziové za kuplířství a Josefu Rigovi, bratrovi Júlia, za vydírání.

V cizině pracovali lidé v myčkách aut nebo se živili prostitucí a peníze odevzdávali. Trestnou činnost manželé podle soudu páchali delší dobu, a to od roku 2004 do roku 2016.

Július Rigo dostal úhrnný trest za obchod s lidmi, znásilnění, vydírání, nebezpečné vyhrožování a dvojí manželství. Téměř vše u soudu popřel. Tvrdil, že poškození se jim chtějí pomstít.

Maďarský soud potrestal 10 členů gangu převaděčů. Nejméně jeden je podle agentury MTI Čech

Číst článek

Ke znásilnění jedné z žen uvedl, že by svou ženu nikdy nepodvedl, odmítl také vydírání lidí a prostituci podle něj dívky provozovaly dobrovolně.

„Důkazy svědčí o opaku,“ uvedl soudce. Manželé Rigovi oslovili postižené, když byli v tíživé situaci. „Vnímali nejprve nabídku jako pomoc, po příjezdu do Velké Británie jim byly odebrány doklady, byli nuceni k bankovním podvodům, falešným manželstvím, prostituci nebo pracím na myčkách, přičemž peníze jim Rigovi brali,“ uvedl soudce.

Rigo si za peníze podle svědků kupoval drogy, hrál na automatech, Rigová si kupovala drahé šperky. „Výpovědi poškozených jsou v podstatných bodech věrohodné,“ řekl soudce.

bach, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme