Prevence má povodňové škody hlavně zmírnit, říká ministerstvo zemědělství

Česká vláda se dnes radí, odkud, jak a kolik peněz sežene na pomoc lidem oblastem stiženým povodněmi a na odstraňování škod. Hodlá vydat povodňové dluhopisy za tři miliardy korun a připravuje i žádosti o dotace z fondů Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavené ulice Troubek

Zaplavené ulice Troubek | Foto: Tomáš Adamec

Pak požádá vedení poslanecké sněmovny, aby k tomu ještě před volbami, to znamená na tento týden, svolala mimořádnou schůzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zemědělství Karel Tureček a Lubomír Hýbl ze Správy Ostrava ŘSD.

Škody byly zatím spočítány na tři až čtyři miliardy korun. Na pomoc z evropských fondů solidarity by škody musely být výrazně vyšší. Předseda vlády Jan Fischer naznačil, že by země mohla žádat o evropskou pomoc společně s Polskem.

Například ministerstvo zemědělství podle náměstka Karla Turečka připravilo ještě před povodněmi dva materiály, které se týkají programu protipovodňové prevence. „První záležitost je čistě informační materiál. Druhá záležitost je navýšení tohoto programu u jednu miliardu korun na celkovou částku jedenáct a půl miliardy korun,“ upřesnil Tureček.

Program pak má škody povodní především zmírnit. „Nikdy ale nemůžete povodeň zastavit a první a druhá fáze programu se v tomto směru osvědčila. Škody nezastavíme, ale můžeme je pouze zmírnit. Průběh povodně i výše škod svědčí o tom, že se programy osvědčily,“ řekl náměstek ministra zemědělství.

Škody se snížily

Tureček trvá na tom, že povodňové škody například na vodních tocích jsou menší, než byly při minulých povodních. „Při povodních v roce 1997 to byly škody kolem třech a půl, čtyřech miliard korun. V tuto chvíli odhadujeme škody na pět set až sedm set milionů korun,“ připomněl.

S menšími škody počítají i silničáři. Například Lubomír Hýbl ze Správy ředitelství silnic a dálnic v Ostravě je odhaduje do dvou set milionů. „Není to tak špatný stav jako v roce 1997,“ řekl Hýbl.

Nejhorší stav je podle něj na Karvinsku. Všechny dálnice jsou v tuto chvíli průjezdné. Omezení trvá akorát mezi Karvinou a Českým Těšínem.

Zaplavovat půdu zemědělcům?

Objevil se i názor, že by se škody mohly zmírnit tím, kdyby stát mohl zaplavovat pole soukromých zemědělců. Kompenzace za škody by tak mohly být nižší, než budování nových obydlí za vyplavení domů.

Jenže tuto ochranu by podle Turečka stejně nešlo aplikovat všude. „Částečně to lze realizovat na území jižní Moravy. Ale tato opatření se už realizovala. To přispělo ke zmírnění povodňové vlny na jižní Moravě,“ uvedl Tureček.

„Přírodní katastrofu nikdy nezastavíme. Smyslem prevence je nikoli živel zastavit, ale zmírňovat následky,“ zopakoval Tureček.

Ministerstvo nyní nově připravilo částku sto padesát milionů korun k odstranění povodňových škod na vodních tocích a vodních dílech.

Václav Sochor, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme