Vláda nakonec ustoupila. Preventivní testy na covid-19 budou dál pro všechny zdarma

Preventivní testy na koronavirus budou zatím dál zdarma pro všechny. V pondělí o tom rozhodla vláda. Původně měly být testy od září zdarma jen pro mladší 18 let a vybrané skupiny lidí, kteří se nemůžou nechat očkovat. Podle ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha je ale potřeba zachovat testovací kapacity kvůli očekávanému nárůstu pozitivních případů na podzim. Počet nakažených už teď podle Vojtěcha roste v západní Evropě.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 19:23 23. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anifilm 2021. Ověřování bezinfekčnosti hostů festivalu.

„Není možné ale ignorovat situaci v Evropě, bylo by rizikem, pokud by poklesly testovací kapacity,“ konstatoval Vojtěch (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vojtěch po pondělním jednání vlády řekl, že vláda rozhodla odložit rozhodnutí o zrušení úhrady preventivních testů na covid-19, které plánovala od 1. září.

Dušek: Srpen je pozitivní, ale chystáme se na nejhorší. Až čtyři z pěti nakažených nejsou očkovaní

Číst článek

Zrušení úhrady mělo být podle ministra motivací k tomu, aby se lidé nechali proti nemoci očkovat. Není možné ale ignorovat situaci v Evropě, bylo by rizikem, pokud by poklesly testovací kapacity, konstatoval. 

Například německý Institut Roberta Kocha v pátek uvedl, že v této zemi začala čtvrtá vlna covidové epidemie.

Vojtěch také uvedl, že věc konzultoval o víkendu s odborníky a ti se pro odložení zpoplatnění také vyjádřili. Dodal, že nejde o politické rozhodnutí.

Obrat

Ještě minulý čtvrtek vláda na mimořádném jednání rozhodla, že preventivní testy zpoplatní. Výjimku měly mít děti do 18 let a vybrané skupiny, které se nemohou nechat ze zdravotních důvodů očkovat nebo nemají očkování dokončené. Ještě v červenci vláda uvažovala, že by testy zpoplatnila všem nad 12 let.

Testy, které tak by tak ostatní potřebovali pro návštěvu restaurací, kulturních center nebo bazénů, si tak měli lidé podle vlády od září platit sami. Část odpůrců očkování i zástupci kultury, cestovního ruchu a služeb rozhodnutí považovali za diskriminační.

Za doklad bezinfekčnosti se kromě dokončeného očkování a negativního výsledku testu v tuto chvíli považuje také potvrzení o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech.

Čtvrteční vyjádření ministra Vojtěcha:

I nadále test bude proplácený osobám, které se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat. Stejnou výjimku dostanou ti, kteří jsou rozočkovaní - mají po první dávce, nebo neuplynulo 14 dní od druhé dávky/u vakcíny Janssen. Hrazené testy zůstanou také lidem do 18 let.

17:44 – 19. 08. 2021

3 62

Opoziční poslanci na vládní rozhodnutí reagují různě. Například Vlastimil Válek z TOP 09 změnu rozhodnutí kritizoval. Jednak řekl, že epidemická situace v Česku je teď dobrá a preventivní testy jsou tak nákladné a zároveň v podstatě zbytečné, protože odhalí jen minimum nových případů. Válek zároveň dodal, že nechápe, proč vláda své původní rozhodnutí po několika dnech změnila.

„Pro tuto vládu je plánování a strategie totálně sprosté slovo, nikdy to nepoužívala. Naopak chaos a zmatek je to, co je pro ní programové prohlášení. To, že tento týden řekla vláda toto, neznamená, že to nebude za pár dní jinak,“ řekl Válek.

Naopak poslanec Petr Třešňák (Piráti) ocenil, že vláda nakonec své původní rozhodnutí přehodnotila. Placené testy by si totiž podle něj část lidí nemohla dovolit.

Bez testů ve firmách 

Nyní mají z veřejného zdravotního pojištění lidé hrazeny měsíčně dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy.

Vojtěch také řekl, že vláda zatím nepředpokládá, že by se obnovilo povinné pravidelné testování ve firmách, které bylo na jaře.

Smysl by podle ministra mělo tehdy, pokud by takzvané incidenční číslo, které udává týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, bylo nad hodnotou 75.

Nyní se třetí den po sobě drží pod hodnotou 12. Situace je ale podle Vojtěcha dynamická a na konci září může být jiná.

Česká lékařská společnost doporučuje pacientům po transplantaci orgánů třetí dávku vakcíny proti covidu

Číst článek

Na dotaz, zda ministerstvo neuvažuje o zrušení protiepidemických opatření, podle kterých je povinné nosit ochranu dýchacích cest například v MHD a vnitřních prostorách veřejných budov, řekl: „Opatření bych držel, podzim může být dosti jiný.“ Poznamenal, že jakmile by bylo opatření zrušeno, znovu ho zavádět by bylo složité.

Ministr rovněž zopakoval, že do konce srpna plánuje úřad rozhodnout o tom, komu doporučí podání třetí posilující dávky očkování proti covidu.

Čtyři odborné lékařské společnosti v minulých dnech doporučily, aby třetí dávku dostali lidé po orgánových transplantacích.

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek v pondělí s odkazem na společné stanovisko na twitteru napsal, že přeočkování by měli obdržet také senioři nad 65 let, lidé, kteří jsou v domovech pro seniory, chronicky nemocní, kterým hrozí těžký průběh covidu, zdravotníci a pracovníci v sociálních službách. Aplikaci doporučují osm až 12 měsíců po poslední dávce očkování.

Jana Karasová, sva, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme