Převody družstevních bytů by se mohly zjednodušit

Převod družstevních bytů do osobního vlastnictví má být v budoucnu snazší. Vláda dnes přijala k návrhu poslance ODS Oldřicha Vojíře neutrální stanovisko, což znamená, že norma míří do Poslanecké sněmovny. Bytová družstva s navrženými změnami nesouhlasí a bojují za zamítnutí novely.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nové byty

nové byty | Foto: Marián Vojtek

Autoři předlohy, poslanci ODS Oldřich Vojíř a Zdena Horníková, chtějí především dosáhnout odstranění časové lhůty pro podání žádosti o odkup bytu v majetku družstva.

Norma má také umožnit nespokojeným členům, aby z družstva vystoupili a za byt dostat vypořádací podíl v hodnotě tržní ceny.

"Bude platit, že družstevní podíl není bezcenný cár papíru, ale že bude mít tržní hodnotu, neboť družstevník je ten, kdo je podobně na tom jako třeba akcionář nebo vlastník společnosti," vysvětlil Oldřich Vojíř.

Tento záměr ovšem odmítá ve sněmovně podpořit nejsilnější opoziční strana. Podle ČSSD by změna mohla vést k vyvlastňování družstevních bytů a ke krachu družstev. Stejně odmítavě se k návrhu staví Svaz českých a moravských bytových družstev.

"Podle našeho názoru ten návrh zásadním způsobem omezuje právo bytových družstev nakládat s vlastním majetkem, a to je nepřípustné. Předseda svazu Vaníček o řešení intenzivně jedná. Sešel se už například s ministry Čunkem a Svobodou a s řadou poslanců," přiblížil mluvčí svazu František Tlapák.

Svaz navrhuje řešit situaci s družstevním bydlením novelou zákona o vlastnictví bytů, na které se zástupci svazu podílejí a která má být hotová letos v říjnu.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme