Převrácená cisterna blokovala provoz u Hradce Králové

Hasiči likvidovali během krátké doby další nehodu cisterny. U Obědovic na Královéhradecku se ráno převrátil kamion s pryskyřicí. Nehoda na mnoho hodin komplikovala před Hradcem Králové provoz na důležitém tahu na Prahu. Nebezpečí ekologické havárie už se podařilo zažehnat u Přímětic na Znojemsku. Z havarované cisterny tam včera vytekly tisíce litrů benzinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči u havarované cisterny u Poděbrad | Zdroj: ČTK

Cisterna s 27 tunami pryskyřice po půl sedmé ráno sjela u bývalého motorestu Maják do příkopu a převrátila se na bok. Podle informací hasičů látka do okolí neuniká a životní protředí není ohroženo.

Řidič kamionu vyvázl bez zranění. Nehoda ale komplikovala dopravu na už tak vytížené silnici I/11. Kvůli vyprošťování vozidla museli policisté tah na Prahu úplně uzavřít a dopravu odkláněli přes okolní obce. Provoz se podařilo obnovit po 14. hodině.

S delší uzavírkou silnice musí řidiči počítat mezi Příměticemi a Kasárnami na Znojemsku. V místě včerejší havárie už hasiči vyprostili převrácenou cisternu, nyní začnou sanační práce. Z poškozené nádrže do půdy vyteklo na 10.000 litrů benzinu. Řidič při nehodě zahynul.

Podle Miroslava Roseckého ze znojemského operačního střediska už se podařilo zbylou látku přečerpat. "Na místo přijela shodná cisterna, která měla odpovídající propojení, a začaly se postupně přečerpávat všechny nádrže. Začalo se od nejvíce poškozených, z kterých unikal benzin, a postupně se vyčerpala celá cisterna," popsal zásah Rosecký.

Následky havárie cisterny s benzinem se stále odstraňují také nedaleko Okřínku u Poděbrad na Nymbursku. Minulou sobotu tam vyteklo do pole 11.500 litrů benzinu a nafty. Ropné látky zasáhly podzemní vodu v hloubce dvou metrů, studny v sousedních obcích jsou ale v pořádku.

Specializovaná firma vytěžila v místě nehody kolem 5000 tun kontaminované zeminy a odvezla ji k ekologické likvidaci. Vzniklou jámu v místě havárie v následujících dnech zasype čistou zeminou. V následujících týdnech a měsících budou aodborníci dále kontrolovat, zda se znečištění podzemních vod ještě neprojeví.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Martin Hromádka, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme