Vícenásobné podpisy u prezidentských kandidátů soudu nevadí. Volby se kvůli nim opakovat nebudou

Nejvyšší správní soud se po skončení voleb už nehodlá zabývat výhradami k procesu registrace prezidentských kandidátů. Vícenásobné podpisy zákonodárců se proto důvodem ke zrušení voleb správním soudem nejspíš nestanou. Plyne to z usnesení, jimiž v úterý volební senát zamítl některé volební stížnosti.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž vybraných prezidentských kandidátů: Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Petr Hannig, Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek a Vratislav Kulhánek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Konkrétně soud zamítl například podnět člověka kritizujícího vnitro za registraci některých kandidátů, které podpořili stejní poslanci či senátoři. Kandidáti se následně zúčastnili prvního kola volby, což podle pisatele stížnosti mohlo hrubě ovlivnit výsledek voleb.

Nejvyšší správní soud (NSS) konstatoval, že v řízení o neplatnosti voleb a hlasování nelze brojit proti vadám v registraci kandidátní listiny. K napadení registrace slouží samostatné řízení.

Před volbami registraci řádně nezpochybnil nikdo, komu zákon toto právo přiznává. Podnět nezaregistrované kandidátky Terezie Holovské soud už před volbami odmítl kvůli tomu, že se nedomáhala vlastní registrace, pouze zpochybňovala registraci pěti jiných kandidátů s vícenásobnými podpisy.

Všichni kandidáti řádně zaregistrovaní

Ve fázi posuzování platnosti volby prezidenta se už nelze zabývat tím, zda v registračním řízení byl či nebyl porušen zákon, uvedl soud.

Nejvyšší správní soud obdržel přes 60 stížností na prezidentské volby, devět z nich odmítl

Číst článek

„NSS ostatně již ve svém usnesení ze 13. prosince 2017 uvedl, že na všechny kandidáty je třeba hledět jako na řádně registrované a tudíž oprávněné zúčastnit se volby prezidenta republiky," uvedl nyní předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Už před volbami ovšem soud vnitro zkritizoval za to, že registraci kandidátů s vícenásobnými podpisy připustilo.

Soud v úterý nevyhověl ani pisateli, který kritizoval umístění podobizny současného prezidenta ve školní třídě sloužící jako volební místnost. Výsledek voleb to hrubě ovlivnit nemohlo.

„Úkolem volebního soudu není hodnotit, zda je to vhodné či nevhodné, ale pouze to, zda byl či nebyl porušen zákon," stojí v usnesení volebního senátu. Další stížnosti soud v úterý odmítl z procesních důvodů - pro opožděnost, neodstraněné vady nebo nepřípustnost.

61 stížností

NSS obdržel před vypršením zákonné lhůty 61 stížností na prezidentské volby. Po volbách může podat stížnost kterýkoliv volič, kandidát nebo navrhovatel kandidáta. Kromě problému s podpisy zákonodárců se stížnosti týkají také vedení volební kampaně, jejího financování a práce okrskových komisí při sčítání hlasů.

Soud musí o všech návrzích rozhodnout do 15 dnů od doručení. Posledním dnem pro rozhodování volebního senátu o včasných stížnostech je proto středa 21. února. Soud může teoreticky nařídit opakování voleb, pokud zjistí závažné porušení zákona, které mohlo hrubě ovlivnit výsledek.

Lednové volby vyhrál současný prezident Miloš Zeman. Ve druhém kole porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme