Nejdůležitější momenty 1. kola: Těsné vítězství Pavla, propad Nerudové a Babišova tisková konference

Do druhého kola třetí přímé volby prezidenta postupují předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a někdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel. Dělí je necelých 23 tisíc hlasů. Překvapivě propadla profesorka Danuše Nerudová, která skončila třetí s dvacetiprocentním odstupem. Čtyři z neúspěšných kandidátů se již postavili za Pavla, čeká se, koho podpoří SPD.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové volební komise v Jihlavě sčítají odevzdané volební lístky po skončení prvního kola prezidentských voleb

Členové volební komise v Jihlavě sčítají odevzdané volební lístky po skončení prvního kola prezidentských voleb | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Česko má za sebou první kolo prezidentských voleb s třetí nejvyšší volební účastí v historii samostatného státu. K urnám přišlo 68,24 procenta oprávněných voličů.

O jejich přízeň se ucházelo původně devět kandidátů: Andrej Babiš (ANO), Jaroslav Bašta (SPD), Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer (MHS), Danuše Nerudová, Petr Pavel, Josef Středula a Tomáš Zima. Po odstoupení odborového předáka Středuly v prezidentské debatě České televize pět dní před volbami lidé vybírali z osmi jmen.

Budu volit Babiše. Pavel má hezký knír a Nerudová si to pokazila sama, zhodnotil prezident Zeman volby

Číst článek

Kritika a signály

Dvě hodiny po uzavření volebních místností v sobotu odpoledne bylo jasno o postupující dvojici. Vedoucího Andreje Babiše kolem půl páté vystřídal na prvním místě Petr Pavel. Ten získal 35,4 procenta hlasů. Babiš mu je těsně v patách s 34,99 procenta.

Souboj Pavla s Babišem tak skončil nejtěsnějším výsledkem v historii prvních kol prezidentských voleb. Kandidáty dělilo 22 843 hlasů.

Babiš uspořádal tiskovou konferenci v sobotu v podvečer jako poslední ze všech kandidátů. Svému sokovi sice pogratuloval, ale záhy ho zkritizoval coby „vládního kandidáta“. „Pan Pavel je voják a nechápu, proč vůbec kandiduje,“ prohlásil Babiš.

V souvislosti s Pavlovou minulostí uvedl, že jediným prezidentem v Evropě, který byl „komunistickým rozvědčíkem“, je ruský prezident Vladimir Putin.

Bývalý premiér také řekl, že má signály, že před druhým kolem volby se na něj údajně chystá podraz od Pavlových „spřízněných novinářů“, kteří ho chtějí spojovat s KGB.

Andrej Babiš ve svém volebním štábu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za „vládního kandidáta“ generála ve výslužbě označil v neděli také prezident Miloš Zeman.

„Připadá mi trochu komické, naivní či dětinské, jestliže Petr Pavel neustále opakuje, že není vládní kandidát, protože jestliže vás navrhne vládní koalice, tak jste samozřejmě vládní kandidát,“ řekl Zeman v neděli v pořadu S prezidentem v Lánech.

Koalice pěti stran, která tvoří vládu Petra Fialy (ODS), ale žádného svého kandidáta nenavrhla. Pavel je občanským kandidátem, v kandidatuře ho podpořilo 81 tisíc lidí svými podpisy. Premiér Fiala volbu generála pouze doporučil, a to před prvním i druhým kolem.

Střet dvou světů

Že by byl „vládním kandidátem“, Pavel znovu odmítl v nedělním rozhovoru pro Otázky Václava Moravce. V případě svého zvolení je prý připraven s vládou Petra Fialy spolupracovat, ale zároveň být k ní velice kritický, řekl generál ve výslužbě a bývalý předseda Vojenského výboru NATO v diskusním pořadu.

Pět prvenství prezidentských voleb: volební účast, nejtěsnější výsledek a první odstupující kandidát

Číst článek

Pavel se také opřel do současného prezidenta. Zeman podle něj přispěl k rozdělení země. Dodal, že Česko kvůli Zemanovým postojům k Rusku a Číně ztratilo důvěryhodnost. Degradoval prý politiku a odcizil ji společnosti.

„Ve druhém kole půjde o střet dvou světů,“ řekl Pavel a také jízlivě odpověděl na slova Miloše Zemana, který v neděli v poledne deníku Blesk řekl, že má Pavel hezký knír a rozumí armádě, ale kvalifikaci v jiné oblasti podle hlavy státu nemá.

„Podle Miloše Zemana má Andrej Babiš větší politickou zkušenost. To určitě ano, ale s politikou, která imponuje Miloši Zemanovi, tedy politikou rozdělování, chaosu, překrucování faktů a lží. Ale o tom, že mám hezký knír, samozřejmě nelhal a jeho pochvaly si cením,“ reagoval na Zemanova slova Pavel.

Propast ve výsledcích

Překvapením byl podle politologů neúspěch ekonomky a bývalé rektorky brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudové. Nejen, že se Nerudová nedostala mezi finalisty, navíc odstup mezi prvními dvěma finalisty a třetí, tedy jejím místem byl dvacetiprocentní rozdíl. Nerudová získala 13,93 procenta hlasů.

„Je to veliký neúspěch. Ona si to ale dost polepila právě v debatách," zhodnotil její výkon pro server iROZHLAS.cz politolog Vít Hloušek z Masarykovy univerzity.

Nerudová, stejně jako Pavel Fischer a Marek Hilšer a Karel Diviš, vyjádřila podporu Petru Pavlovi. Trojice Nerudová, Fischer a Hilšer ještě v sobotu večer dorazila do Pavlova štábu. V pondělí by se Pavel s Nerudovou měli dohodnout, jak konkrétně její podpora bude vypadat.

Senátor Pavel Fischer skončil na čtvrtém místě s 6,75 procenta, následují poslanec SPD Jaroslav Bašta se ziskem 4,45 procenta, senátor Marek Hilšer s 2,56 procenta hlasů.

Podnikatel Karel Diviš získal 1,35 procenta bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima pouze 0,55 procenta hlasů.

Velká analýza voleb. Nerudová dopadla jako Piráti, Babiš není Zeman a efekt Špidla hraje pro Pavla

Číst článek

Zima a Bašta zatím ani jednoho z postupující dvojice nepodpořili. Zima jen řekl, že zastávat prezidentský úřad by byli schopni oba.

Překvapení může přijít od SPD: „Opoziční SPD dá v brzké době určité doporučení k druhému kolu prezidentské volby," řekl Okamura, strana měla v prezidentské volbě své želízko v ohni v podobě Bašty.

V sobotu večer pak šéf SPD v rozhovoru pro Českou televizi prozradil, že se jeho spolustraník Jaroslav Foldyna (SPD) sešel s Andrejem Babišem.

„Dostal jsem od Andreje Babiše SMS. Ale nemám čas, protože jsem na štábu. Řekl jsem Jaroslavu Foldynovi, aby tam zajel. Byla to iniciativa Andreje Babiše. A Foldyna mě informoval, že je tam zájem o nějakou schůzku. Andreje Babiše si poslechnu, co nám chce říct,“ řekl Okamura.

Babišova voličská banka

Zajímavý je také pohled na čísla: Petr Pavel vyhrál úvodní kolo voleb u Čechů v cizině s nadpolovičním ziskem před Danuší Nerudovou, druhý finalista Andrej Babiš byl čtvrtý se čtyřprocentním ziskem. Pavel vyhrál také ve dvou největších českých městech: 51 procent  získal v Praze a 48,03 procenta v Brně.

Bývalý premiér Andrej Babiš má dominantní voličskou podporu zejména v oblastech s vysokou mírou exekucí, chudoby či v místech, kde v minulých volbách vyhrálo ANO a Miloš Zeman. Petr Pavel naopak vede v oblastech se vzdělanějšími voliči a v bohatších regionech. Ukazují to data výzkumné agentury PAQ Research.

Petr Pavel přichází do svého volebního štábu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

O konečném vítězi, který vzejde z druhého kola voleb za 14 dní, rozhodne, ke komu se přikloní podporovatelé těch kandidátů, kteří neuspěli.

„Pokud chce Babiš druhé kolo vyhrát, tak si musí hlavně udržet svoji voličskou banku z prvního kola, která vůbec není malá, jde skoro o dva miliony hlasů. To je docela impresivní výsledek. Babiš se totiž dostal přesně na svůj maximální volební potenciál před prvním kolem, který mu měřily agentury. Není to pro něj vůbec špatný výsledek, ale už moc nemá kde brát," myslí si politolog Hloušek.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme