Prezident a vláda se neshodli v pohledu na situaci Gruzie

Neshody mezi prezidentem Václavem Klausem a vládou v pohledu na gruzínskou problematiku nadále trvají. Po setkání na Pražském hradě to uvedl premiér Mirek Topolánek. O mandátu české strany pro mimořádný pondělní summit EU o Gruzii bude ve středu jednat vláda. Podle Topolánka byl Klaus na toto jednání kabinetu pozván.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůzka prezidenta s členy vlády ke Gruzii | Zdroj: ČTK

"Je zjevné, že se ne ve všem shodujeme," poznamenal Topolánek po asi hodinové schůzce, na které ho doprovázeli ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a vicepremiér odpovědný za evropskou problematiku Alexandr Vondra.

Pro jednání mimořádného summitu EU svolaného francouzským prezidentem Sarkozym poté, co Ruská federace vyhrála krátké ozbrojené střetnutí s Gruzií, chce česká vláda ve středu dohodnout "otevřenější mandát bez hodnotících soudů". Jeho základní Topolánek oznámí až po středečním jednání kabinetu.

"Na summitu bude standardně ministr zahraničí, my se budeme bavit o tom, kdo na to jednání vlastně pojede jako hlava delegace a jaký bude mandát české vlády, protože ta je odpovědná. Součástí toho mandátu, a na tom se jednoznačně shodujeme, je územní integrita Gruzie," dodal Topolánek.

Vrcholná schůzka unijních politiků se bude konat v pondělí, země EU na ní mají projednat budoucnost vztahů Unie a Ruska a také pomoc pro Gruzii. Ruskou invazi do Gruzie již ostře odsoudilo NATO, načež vztahy aliančních spojenců a Moskvy ochladly. Moskva dnes uznala nezávislost dvou gruzínských provincií Jižní Osetie a Abcházie.

Největší vládní strana ODS přitom jako jasného viníka konfliktu vnímá Rusko. Klaus, čestný předseda občanských demokratů, naopak za původce označil Gruzii a jejího prozápadně orientovaného prezidenta Michaila Saakašviliho. Klaus se s vládou v otázkách zahraniční politiky střetl už v minulosti, nelibě nesl například uznání nezávislosti bývalé jihosrbské provincie Kosovo.

Martin Hromádka, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme