Prezident Bush přiletěl do Prahy

Organizátoři pražského summitu NATO hlásí - přípravy skončily a středečnímu zahájení vrcholného setkání už nic nestojí v cestě. V Praze už je i první oficiální host summitu - americký prezident George Bush. Jeho speciální boeing Air Force One přistál na starém ruzyňském letišti krátce po 21. hodině. Metropole se po dobu konání schůzky stává nejstřeženějším místem na světě. Ve městě operuje na 12 tisíc policistů a 4 a půl tisíce vojáků, Kongresové centrum je téměř nedobytnou pevností. Do nejpřísnějšího režimu ostrahy našeho vzdušného prostoru vstupuje vojenské letectvo. To bude díky zvláštnímu zákonu spolupracovat s americkými piloty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush s manželkou v Praze | Foto: Michal Doležal

Do zahájení pražského zasedání špiček NATO zbývají už jen hodiny. Zmocněnec pro přípravu summitu Alexandr Vondra ujišťuje, že zázemí pro konání celé akce je připraveno. Zároveň znovu požádal Pražany o porozumění a pochopení s pořádáním této historické akce, která nemá na území České republiky obdoby.

Praha se po dobu vrcholné schůzky stává nejvíc střeženým místem na světě. V metropoli operuje na 12 tisíc policistů a 4 a půl tisíce vojáků. Kongresové centrum Praha, ve kterém pozítří zasednou stovky účastníků summitu, je téměř nedobytnou pevností. Úderem dnešní 18. hodiny se hermeticky uzavřelo jeho nejbližší okolí a řidiči nebudou moci užívat nájezdy a sjezdy za Nuselským mostem. Pro veřejnost jsou uzavřeny i některé části Pražského hradu. Návštěvníci se nedostanou třeba do katedrály sv. Víta nebo do baziliky sv. Jiří.

Do nejpřísnějšího režimu ostrahy našeho vzdušného prostoru vstupuje vojenské letectvo. To bude díky zvláštnímu zákonu spolupracovat s americkými piloty. Klíčovou jednotkou pro spolupráci obou armád bude kromě velitelství ve Staré Boleslavi především čáslavská základna taktického letectva. Kolik Američanů teď na základně působí, na to se Radiožurnál zeptal jejího mluvčího Michala Prejzka. "Mohu potvrdit to, že od konce minulého týdne až do současnosti probíhala a stále probíhá přísun a přílet amerických jednotek na území České republiky včetně základny taktického letectva Čáslav. Jedná se o příslušníky velitelství vzdušných USA v Evropě a jemu podřízených jednotek US AF, kteří budou zde v České republice po dobu summitu NATO působit. Jde zejména o nezbytný personál, který je důležitý pro zabezpečení summitu NATO, ať už logistická podpora, piloti a tak dále."

Na čáslavskou základnu taktického letectva se přesunuli američtí letci s letouny F15 a F16. Jak by vypadalo jejich nasazení při likvidaci nežádoucího cíle, popsal velitel vzdušných sil František Padělek. "Laicky popsáno vpodstatě byly určeny takzvané národní autority, které mohou rozhodnout o případném zásahu na letoun-narušitele. Tato národní autorita české strany bude sedět spolu s autoritou americké strany na našem společném velitelském stanovišti a bezprostřední kontakt mezi těmito dvěma osobami vyústí v rozhodnutí rozhodnutí české národní autority."

Letiště na pražské Ruzyni bylo od rána v pohotovosti - čekal se přílet nejmocnějšího muže světa, amerického prezidenta George Bushe. Pro přílety téměř padesátky hlav států má ode dneška Česká správa letišť rezervovaný celý terminál Jih. Výhradně sem mají v následujících třech dnech mířit speciály z jednotlivých zemí. Podle ředitele vnějších vztahů ČSA Dana Plovajka by před summitem ani během něj neměl být provoz na letišti omezen. "Provoz leteckých společností nebude víceméně dotčen. Naše pravidelné i charterové lety s lidmi, kteří budou cestovat na dovolenou, jsou nedotčeny. Létat se bude podle platného letového řádu."

Přesto Plovajko radí dojet na letiště o něco dříve, "vzhledem k možným dopravním omezením zejména na cestě na letiště. Na samotném letišti bude provoz probíhat z pohledu cestujícího víceméně standardně, protože navíc většina bezpečnostních opatření byla přijata po 11. září a zůstala v platnosti."

Boeing 747 s označením Air Force One s americkým prezidentem Georgem Bushem na palubě přistál po deváté hodině večer na starém ruzyňském letišti. Nejmocnější muž světa se bude po Praze pohybovat v doprovodu padesáti aut, z bezpečnostních důvodů se tají, kde bude bydlet. Spekuluje se o rezidenci v Praze 6 nebo o podzemním objektu v druhé městské části. Pro americkou delegaci jsou rezervovány pokoje v hotelu Hilton. Celkem delegace čítá 700 lidí, do Prahy s prezidentem přiletěl například ministr zahraničí Colin Powell a ministr obrany Donald Rumsfeld.

I když prezident vyrazil z Bílého domu na cestu do Prahy už v osm hodin ráno washingtonského času, do Prahy dorazil speciál Air Force One až po setmění a pracovní den se tak hlavě supervelmoci díky časovému rozdílu zkrátil o šest hodin. Prezidentský pár si vzal na cestu do Prahy zimníky a George Bush si na cestu na sumit NATO navlékl i černé rukavice.

Podle amerických médií jede do Prahy zopakovat, že s režimem Saddáma Husajna nechtějí Spojené Státy jednat v rukavičkách. Podle CNN se chce prezident Bush setkat v Praze hlavně s novými spojenci z bývalého sovětského bloku a hned potom ujistit v Petrohradu Rusko, že rozšíření NATO ho neohrozí. V Praze budou s Georgem Bushem téměř všichni nejbližší členové kabinetu s výjimkou viceprezidenta Dicky Cheneyho, který je připraven nahradit hlavu státu, kdyby se mu cokoliv stalo.

Ještě před cestou George Bush novinářům řekl, že chce po summitu ujistit ruského prezidenta Vladimíra Putina o tom, že se Rusko nemusí obávat z rozšíření NATO na území bývalého Sovětského Svazu. Bílý dům připomenul, že se George Bush v Praze setká mezi čtyřma očima s prezidenty Česka, Turecka a Francie, ale nikoliv s německým kancléřem Gerhardem Schröderem.

Prezident Bush, který z pražského sumitu zamíří za Vladimírem Putinem do Petrohradu, řekl, že Rusko není hrozbou, a proto se musí změnit vojenské strategie NATO, tak aby zohlednily novou realitu. George Bush v rozhovoru s východoevropskými novináři slíbil, že bude se spojenci konzultovat možný vojenský útok na Irák, i když Američané neočekávají při konfrontaci se Saddámem Husajnem od Aliance přímou pomoc. Podle prezidenta Bushe bude hrát Aliance důležitější roli při stíhání mezinárodních teroristů.

Z českých hranic se k dnešnímu dni muselo vrátit 234 cizinců. Podle policie, která od 19. září zpřísnila kvůli summitu NATO pohraniční kontroly, šlo převážně o Němce, Poláky, Rakušany, Brity a Slováky a byli v evidenci nežádoucích osob. Často měli policisté také podezření, že by dotyčný mohl v průběhu summitu ohrozit bezpečnost státu nebo narušit veřejný pořádek. Řada vrácených lidí uvedla nepravdivé údaje o účelu pobytu.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Naděžda Hávová, Helena Šulcová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme