Prezident by byl pro referendum o euroústavě

V sobotu odlétá naše delegace do Říma na summit o Evropské ústavě. Vláda dala našim zástupcům v čele s premiérem Špidlou jasné pokyny. O postoji země bude ale ještě diskutovat parlament. Počítá se totiž s tím, že takzvaná ústavní smlouva Evropské unie bude sestavena jako klasická mezinárodní smlouva, kterou bude muset schválit parlament a podepsat prezident. I to bylo tématem pořadu O kom se mluví Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu s prezidentem republiky Václavem Klausem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezident Václav Klaus

prezident Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Opozice chce, aby evropskou ústavu schvalovali přímo občané v referendu. K tomu se přiklání i prezident Václav Klaus: "Myslím si, že je to kvalitativní změna našich životů, a pro to bych byl pro všelidové hlasování. Nicméně nedovedu si představit, že by informování občanů by bylo tak jednostranné a jednosměrné jako při tom letošním referendu prvním. Myslím, že se to musí stát tématem veřejné diskuse."

Návrh Evropské ústavy vytváří jediný silný superstát, v němž se bude o základních věcech rozhodovat v Bruselu a ve kterém bude vliv českých občanů téměř nulový. Tak ji vidí prezident Václav Klaus. Tohoto nebezpečí si je podle něho vědom i premiér Špidla.

Předseda vlády pojede do Říma na summit o euroústavě, a to v doprovodu ministra zahraničí. A právě jemu prezident vyčítá, že o tak závažném faktu resort zahraničí mlčí: "To, že ministerstvo zahraničí nám neřekne: my tam jedeme schválit o tom, kdo u nás smí volit. Že to rozhodnou v Bruselu a ne náš parlament, to já považuji za chybu, kterou panu ministrovi nemohu odpustit. Třeba si občané České republiky řeknou dobře, ať o tom rozhoduje někdo jiný, ale musí vědět, že třeba takováto změna tam nastává," poznamenal prezident Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Klaus k MZV

Česká delegace bude na mezivládní konferenci o společné evropské ústavě v Římě prosazovat zachování "velké" Evropské komise, ve které by měl mít každý stát plnoprávného zástupce. Praha bude také bojovat o týmové rotační předsednictví v radách ministrů, které zajistí všem členským zemím rozšířené Evropy plný podíl na činnosti unie.

Prezident Václav Klaus Radiožurnálu řekl, jak vnímá mandát české delegace pro vyjednávání: "Ten mandát si uvědomuje, že ta celá problematika té ústavy má dvě věci. Nejen tu jednu část debaty o tom, kolik kde procent máme zastoupení, ale i o tom, kam ta Evropa směřuje. A já myslím, že to premiér ví velmi dobře. Nejsem si jist, že to tak dobře ví ministr zahraničí. Druhá věc: vláda vložila do svého usnesení, že je to úvodní mandát. Mandát, který může být posouván jak jednáním parlamentu, tak novými souvislostmi, které se v tuto chvíli objeví," připomněl prezident.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme