Prezident by sestavením vlády ještě jednou pověřil ČSSD

Prezident Václav Klaus dal najevo, že po případném pádu vlády Stanislava Grosse by znovu pověřil zástupce ČSSD jako nejsilnější parlamentní strany jednáním o vzniku nového kabinetu. Naznačil ale, že by to byl zřejmě poslední pokus. Nejpravděpodobnější většinovou koalicí zůstává podle Klause i nadále dosavadní koalice. Budoucnost Grossovy vlády, kterou minulý týden opustili lidovci, zůstává nejasná. Ve středu by měl kabinet jako mimořádný bod projednat návrh US-DEU na rezignaci celé vlády. Podle dostupných informací je málo pravděpodobné, že by na to většina vlády přistoupila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škromach, Sobotka, Gross | Foto: Stanislav Zbyněk

Úterní jednání na české politické scéně nijak nenaznačila, že by některá ze tří dosavadních vládních stran hodlala ustoupit ze svých pozic. Ráno se nejprve sešly špičky KDU-ČSL. Shodly se, že kabinet, ze kterého vystupují, ztratil jejich důvěru a už ji nikdy nezíská. Situaci by změnilo jen odstoupení Stanislava Grosse. Lidovci také odmítají záměr spojit hlasování o důvěře s hlasováním o některém ze zákonů. Podle místopředsedy lidové strany Jana Kasala to odporuje duchu Ústavy. "Ústavodárce dal do Ústavy tuto pasáž z úplně opačného důvodu, a sice aby vláda mohla prosazovat určitý zákon ve sněmovně, nikoliv aby skrze zákon se vyjadřovala důvěra vládě."

Vedení Unie svobody-DEU jednalo s partnery z ČSSD. Ani po této schůzce se jejich postoj nezměnil - stále trvají na tom, že nejlepší řešení je demise celé vlády, a pokud k ní nedojde, dva zbylí unionističtí ministři z ní odejdou. Unie chce, aby demisi celé vlády podpořil prezident, a sestavením nové pověřil opět zástupce ČSSD. Pak by se US-DEU nadále podílela na tzv. stojedničkové koalici.

"Pokud nám sociální demokraté sdělí, že mají pohodlnou většinu spolu s komunisty, potom okamžitě podáváme demisi. Pokud nám sociální demokraté sdělí, že chtějí hledat podporu pro jakoukoli budoucí vládu mezi demokratickými parlamentními stranami, pak je tu ještě určitý prostor pro jednání a společný postup," říká šéf unionistů Pavel Němec.

V Kramářově vile pak debatovalo vedení sociální demokracie. Po schůzce její účastníci jen oznámili, že byli na přátelské návštěvě u premiéra a že mluvili trochu i o politice. Nic konkrétního ale nesdělili. Předseda poslaneckého klubu Michal Kraus na dotaz novinářů odmítl požadavek Unie svobody na demisi celé vlády. "Nevidím důvod k tomu, aby vláda během několika dnů, kdy nedostala nedůvěru v parlamentu, podnikala takovéto kroky. Já si myslím, že i politika by měla mít logiku a tohle příliš logické není."

Prezident Václav Klaus by po případném pádu vlády znovu pověřil zástupce ČSSD jednáním o vzniku nového kabinetu. V podvečer tak reagoval na výzvu Unie svobody-DEU. Současně naznačil, že by to ale byl zřejmě poslední pokus, kdy by kabinet sestavoval člen ČSSD. Jak Radiožurnálu řekl mluvčí Hradu Petr Hájek, nejpravděpodobnější většinovou koalicí zůstává podle Klause i nadále dnešní koalice opírající se o 101 hlas ve sněmovně.

"Prezident republiky je připraven - stejně jako v červenci loňského roku - požádat představitele nejsilnější strany ve sněmovně, aby zahájil oficiální jednání o vytvoření vlády. I když Ústava neříká, kolikrát má jedna politická strana v průběhu jednoho volebního období toto pověření získat, snad je možné v tomto případě, jako návod, volně aplikovat lidovecké třikrát a dost," řekl mluvčí Hradu.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme