Prezident by sestavením vlády ještě jednou pověřil ČSSD

Prezident Václav Klaus dal najevo, že po případném pádu vlády Stanislava Grosse by znovu pověřil zástupce ČSSD jako nejsilnější parlamentní strany jednáním o vzniku nového kabinetu. Naznačil ale, že by to byl zřejmě poslední pokus. Nejpravděpodobnější většinovou koalicí zůstává podle Klause i nadále dosavadní koalice. Budoucnost Grossovy vlády, kterou minulý týden opustili lidovci, zůstává nejasná. Ve středu by měl kabinet jako mimořádný bod projednat návrh US-DEU na rezignaci celé vlády. Podle dostupných informací je málo pravděpodobné, že by na to většina vlády přistoupila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škromach, Sobotka, Gross

Škromach, Sobotka, Gross | Foto: Stanislav Zbyněk

Úterní jednání na české politické scéně nijak nenaznačila, že by některá ze tří dosavadních vládních stran hodlala ustoupit ze svých pozic. Ráno se nejprve sešly špičky KDU-ČSL. Shodly se, že kabinet, ze kterého vystupují, ztratil jejich důvěru a už ji nikdy nezíská. Situaci by změnilo jen odstoupení Stanislava Grosse. Lidovci také odmítají záměr spojit hlasování o důvěře s hlasováním o některém ze zákonů. Podle místopředsedy lidové strany Jana Kasala to odporuje duchu Ústavy. "Ústavodárce dal do Ústavy tuto pasáž z úplně opačného důvodu, a sice aby vláda mohla prosazovat určitý zákon ve sněmovně, nikoliv aby skrze zákon se vyjadřovala důvěra vládě."

Vedení Unie svobody-DEU jednalo s partnery z ČSSD. Ani po této schůzce se jejich postoj nezměnil - stále trvají na tom, že nejlepší řešení je demise celé vlády, a pokud k ní nedojde, dva zbylí unionističtí ministři z ní odejdou. Unie chce, aby demisi celé vlády podpořil prezident, a sestavením nové pověřil opět zástupce ČSSD. Pak by se US-DEU nadále podílela na tzv. stojedničkové koalici.

"Pokud nám sociální demokraté sdělí, že mají pohodlnou většinu spolu s komunisty, potom okamžitě podáváme demisi. Pokud nám sociální demokraté sdělí, že chtějí hledat podporu pro jakoukoli budoucí vládu mezi demokratickými parlamentními stranami, pak je tu ještě určitý prostor pro jednání a společný postup," říká šéf unionistů Pavel Němec.

V Kramářově vile pak debatovalo vedení sociální demokracie. Po schůzce její účastníci jen oznámili, že byli na přátelské návštěvě u premiéra a že mluvili trochu i o politice. Nic konkrétního ale nesdělili. Předseda poslaneckého klubu Michal Kraus na dotaz novinářů odmítl požadavek Unie svobody na demisi celé vlády. "Nevidím důvod k tomu, aby vláda během několika dnů, kdy nedostala nedůvěru v parlamentu, podnikala takovéto kroky. Já si myslím, že i politika by měla mít logiku a tohle příliš logické není."

Prezident Václav Klaus by po případném pádu vlády znovu pověřil zástupce ČSSD jednáním o vzniku nového kabinetu. V podvečer tak reagoval na výzvu Unie svobody-DEU. Současně naznačil, že by to ale byl zřejmě poslední pokus, kdy by kabinet sestavoval člen ČSSD. Jak Radiožurnálu řekl mluvčí Hradu Petr Hájek, nejpravděpodobnější většinovou koalicí zůstává podle Klause i nadále dnešní koalice opírající se o 101 hlas ve sněmovně.

"Prezident republiky je připraven - stejně jako v červenci loňského roku - požádat představitele nejsilnější strany ve sněmovně, aby zahájil oficiální jednání o vytvoření vlády. I když Ústava neříká, kolikrát má jedna politická strana v průběhu jednoho volebního období toto pověření získat, snad je možné v tomto případě, jako návod, volně aplikovat lidovecké třikrát a dost," řekl mluvčí Hradu.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme