Prezident chce buď stabilní vládu, nebo předčasné volby

Prezident Václav Klaus bude prosazovat takovou dohodu politických stran, která povede buď ke stabilní vládě, nebo k předčasným volbám. Vyloučil, že by jmenoval vládu, která by se opírala o křehkou většinu 101 hlasů vzniklou "přeběhnutím" jednoho poslance do opačného politického tábora.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus a Jan Kasal

Václav Klaus a Jan Kasal | Zdroj: ČTK

Jak prezident zdůraznil po dnešním setkání s představiteli lidovců, jde mu o dohodu, která by byla zárodkem stabilního uspořádání v zemi.

"Vylučuji, že bych akceptoval nějaký obchod s jedním hlasem doleva či doprava, nahoru či dolu, takže nějaké takto vzniklé stojednotkové řešení považuji za necestu vpřed," uvedl Klaus.

Dodal, že to je obecný princip, který nebude spojovat s žádným jménem. Reagoval tak na dotaz, zda by tedy nejmenoval kabinet založený na 101 hlasech, o němž opakovaně hovoří předseda ČSSD Jiří Paroubek.

"Hledám jisté stabilní řešení, tedy něco, co má naději na úspěch v tom či onom směru. Tedy buď dohodu o vládnutí, nebo eventuálně dohodu o nevládnutí, tedy dohodu na téma, jak nejrychleji dospět k předčasným volbám," prohlásil prezident.

V tom se shodl s lidovci, kteří vidí východisko v dohodě stran. Úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal uvedl, že jeho strana se bude v každém případě řídit závazkem, že nevstoupí do žádné vlády závislé na KSČM, ani takový kabinet nebude podporovat či tolerovat. Bude respektovat i dohodu demokratických stran o dřívějších volbách.

KDU-ČSL podle Kasala zároveň oceňuje, že chce prezident udělat zásadní rozhodnutí o jmenování nového premiéra až po říjnových komunálních a senátních volbách. "Ani my si nepřejeme, aby se tyto volby staly referendem, jestli je lépe dát hlas Jiřímu Paroubkovi, nebo Mirku Topolánkovi. Jsme toho názoru, že senátní a komunální volby by měly být odcloněny od toho problému, který jsme dnes řešili," zdůraznil Kasal.

Prezident se postupně sejde s politiky všech pěti stran zastoupenými ve sněmovně. Chce zmapovat situaci na politické scéně poté, co vláda Mirka Topolánka (ODS) minulý týden nedostala důvěru sněmovny. Klaus už avizoval, že se jmenováním nového premiéra chce počkat až po senátních a komunálních volbách, tedy přinejmenším do konce října.

Občanští demokraté doufají, že jako vítězové voleb dostanou od Klause ještě jednu šanci k sestavení vlády. Jejich předseda se kvůli tomu dokonce hodlá stáhnout do pozadí a ODS by mohla na premiérské křeslo nominovat nestraníka. Takzvaná úřednická vláda by podle ODS měla zemi dovést k předčasným volbám. Toto řešení podporují například i zelení.

Příští týden by měl Klaus hovořit také se sociálními demokraty. ČSSD jako druhá nejsilnější strana by si přála, aby poté, co Topolánkova vláda nezískala důvěru parlamentu, nyní Klaus pověřil jednáním o vládě jejich předsedu Jiřího Paroubka. Ten navíc tvrdí, že je schopen sestavit kabinet a získat pro něj důvěru poslanců.

Na Klausův postoj, že nejmenuje vládu, která by se opírala o křehkou většinu 101 hlasu vzniklou "přeběhnutím" jednoho poslance do opačného politického tábora, reagoval v on-line rozhovoru na serveru iDnes Jiří Paroubek: "Tomu nemůžu věřit, je to těžký zásah Ústavě." Prezident by měl mít podle Paroubka ke všem stejný metr a měl se také zeptat 4. září šéfa ODS Mirka Topolánka, zda má zajištěnou parlamentní většinu, když jej jmenoval premiérem. "Myslím si, že pan prezident nepostupuje v intencích ústavy," dodal šéf ČSSD.

Milada Richterová, Martin Hromádka, Markéta Knotová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme