Prezident chce od Grosse slib, že požádá o důvěru

Prezident Václav Klaus požádal premiéra Stanislava Grosse o veřejný slib, že s rekonstruovanou vládou předstoupí před parlament s žádostí o důvěru. Veřejný slib požaduje ještě předtím, než přijme demisi tří lidoveckých ministrů a jmenuje jejich nástupce. Podle Grosse jde ale tento požadavek nad rámec ústavních pravomocí hlavy státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus a S. Gross | Foto: Marta Myšková

Prezident Václav Klaus označil dnešní nevyslovení nedůvěry vládě pouze za další fázi vládní krize. Řekl, že předpokládal, že se dnes sejde s představiteli politických stran, po jejich dnešním vystoupení v Poslanecké sněmovně k tomu ale už nevidí důvod. Hlava státu požaduje záruku, že vláda Stanislava Grosse se může ve sněmovně opřít o většinový mandát. Klaus premiéra proto požádal o veřejný slib, že si pro novou rekonstruovanou vládu znovu vyžádá důvěru parlamentu.

Stanovisko prezidenta republiky po hlasování o nedůvěře vládě

"Výsledek hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, stejně jako dnešní dramatická diskuse v Poslanecké sněmovně jsou pouze další fází současné vládní krize, nikoliv jejím ukončením. Vystoupení jednotlivých představitelů politických stran i proběhlé hlasování proto vnímám nikoli jako vyřešení již tři měsíce trvající krizové situace, ale jako její další vyhrocení. Předpokládal jsem, že dnes - ať dopadne hlasování o nedůvěře jakkoliv - zahájím jednání s politickými stranami, ale po dnešních vystoupeních jejich reprezentantů na plénu sněmovny snad mohu říci, že nejen já, ale i celá česká veřejnost už jejich názory a postoje známe," uvedl Václav Klaus.

"Dnešní hlasování ve sněmovně nepovažuji ani za náhradu 101 podpisů, na základě kterých jsem v loňském roce pověřil Stanislava Grosse sestavením vlády, ani za - v nové situaci bezpodmínečně nutné - potvrzení většinového mandátu demisemi oslabené Grossovy vlády. Sděluji touto cestou, že dříve než přijmu demise a než eventuálně jmenuji nové ministry, dnešního předsedu vlády požádám o veřejný slib, že s novou, rekonstruovanou vládou předstoupí v patřičné době před parlament se žádostí o důvěru a tím o potvrzení svého mandátu," oznámil prezident.

Premiér Gross nebude na tento prezidentův požadavek reagovat. Jeho stanovisko Radiožurnálu tlumočila ČSSD Lucie Orgoníková. "Pan premiér řekl, že se k tomu nebude vyjadřovat, že je to nad rámec ústavních pravomocí pana prezidenta."

Pro návrh opoziční ODS vyslovit vládě nedůvěru dnes hlasovalo 78 poslanců, proti návrhu 76 a 44 zákonodárců se hlasování zdrželo.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme