Prezident chce premiéra jmenovat až po komunálních a senátních volbách

Hledání nové vlády se rozjíždí znovu. Poté, co kabinet Mirka Topolánka nedostal důvěru Poslanecké sněmovny, musí odstoupit. Prezident republiky Václav Klaus následně pověří sestavením vlády někoho jiného nebo dá další šanci ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Nečas, M. Topolánek a I. Langer | Zdroj: ČTK

Jak vzkázal ze své cesty po Asii prostřednictvím České televize, udělá to ale až po komunálních a senátních volbách, které budou koncem měsíce. "Nemyslím si, že prezident má zásadním způsobem vstoupit do hry tak, že by preferoval tu či onu politickou stranu. Já předpokládám, že se s předsedy politických stran dohodnu, že nastane určité příměří, necháme proběhnout komunální a senátní volby a teprve poté dojde k tomu, kdo s koho."

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové z Vysoké školy ekonomické není takové oddalování čistě ústavní, ale existuje pro něj několik důvodů.

"V době probíhání volební kampaně je velice obtížné hledat jakýsi kompromis. Je naprosto běžné, že strany nerady před volbami přistupují na kompromisy. Druhá věc je, že po senátních a komunálních volbách všichni aktéři budou vědět, jaká je asi jejich podpora obyvatelstvem, a budou i mít větší zájem buď vládu udržet, nebo jít naopak k předčasným volbám. Svým způsobem senátní volby odpoví i prezidentovi na jednu otázku: jaká je jeho šance na znovuzvolení," upřesnila politoložka.

Průtahy a dlouhé období bez stabilní vlády kritizoval před několika dny v Otázkách Václava Moravce Klausův předchůdce v prezidentském úřadě Václav Havel. "Vyvolává to pocit nestability, nedůvěry k politice, pochybnosti o politicích," řekl Havel.

Politická reprezentace nedokázala sestavit nějakou vládu už čtyři měsíce. Volby, které skončily patovým rozložením sil ve sněmovně, se konaly počátkem června.

Lenka Šumová, Julie Rákosová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme