Prezident couvá. Podnikatelé si účast na jeho cestách už nemusí 'vykupovat'

Podnikatelé, kteří pojedou na zahraniční cestu s prezidentem Milošem Zemanem, už nemusejí povinně přispívat do jeho fondu na umazání státního dluhu. Původně prezident tvrdil, že bude byznysmeny, kteří se chtějí cesty s ním zúčastnit, vydírat. Teď už by měly být příspěvky dobrovolné. Podnikatelé se totiž do platby moc nehrnuli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference prezidenta Miloše Zemana a premiéra Jiřího Rusnoka na Pražském hradě

Tisková konference prezidenta Miloše Zemana a premiéra Jiřího Rusnoka na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

O tom, že by politici a podnikatelé měli přispět na umoření státního dluhu, mluvil Miloš Zeman už v předvolební kampani a pak i v několika svých prezidentských projevech.

„Vím, že je to kapka v moři. Vím, že tím zadlužování samozřejmě nezastavíme. Ale je to symbol, je to gesto a možná, že toto gesto budou následovat, a já v to pevně věřím, i jiní,“ řekl například 7. května v Poslanecké sněmovně.

V září pak prezident přitvrdil. Na svůj facebookový profil napsal: „Až budou chodit různí lidé a budou říkat - já bych potřeboval, abyste mě zařadil do podnikatelské mise, nebo já bych potřeboval, abyste se za nás přimluvil - v tomto případě přistoupím k vydírání, protože státní dluh je nás všech, ne jen dolních deseti milionů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O prezidentově fondu a příspěvcích podnikatelů natáčela redaktorka Věra Masopustová

Podnikatelé ale na prezidentovu výzvu nepřistoupili tenkrát, ani dnes. „Takovým způsobem si říkat o příspěvek nejde, protože na vládní podnikatelské mise si myslím, že má každý právo,“ tvrdí prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a dodává:

„Pro nás je účast prezidenta, premiéra, ministrů jejich morální povinností. A samozřejmě my platíme daně, a oni z našich daní žijí. Takže si myslím, že jakýkoliv jiný příspěvek je jenom na bázi dobrovolnosti,“ říká Hanák.

Teď, po dalších třech měsících, Hrad ústy prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka výroky o pozitivním vydírání podnikatelů mírní.

„Ze strany pana prezidenta šlo spíše o takovou výzvu nebo pobídku podnikatelům, aby do fondu přispívali na splácení státního dluhu. To znamená, nelze hovořit o tom, že by pan prezident striktně podmiňoval účast na zahraničních cestách příspěvkem do fondu,“ vysvětluje mluvčí.

Do fondu nejvíc přispěl sám Zeman

V prezidentském fondu je aktuálně 737 171 korun a nejvíc do něj vložil sám Miloš Zeman - téměř čtvrt milionu. Naplnila se tak jeho slova o kapce v moři. Státní dluh je totiž aktuálně jeden bilion a 654 miliard korun.

50 tisíci do fondu přispěl i Zemanův kancléř Vratislav Mynář, 20 tisíc korun dal prezident Svazu dopravy a průmyslu Hanák a 100 tisíc jeden z luhačovických hotelů.

Miloš Zeman ale podle svého mluvčího věří, že se v příštím roce dárců najde víc. „Může samozřejmě přispět kdokoliv a budeme velmi rádi, když se podnikatelé připojí v hojnějším počtu,“ uvádí Jiří Ovčáček.

První zahraniční cesta prezidenta republiky v novém roce by měla vést do dějiště zimních olympijských her. Hrad ale ještě neví, jestli ho na ni doprovodí podnikatelé, nebo jestli hlava státu poletí do Soči se sportovci.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme