Prezident Havel navštívil postižené obce

Na obhlídku postižených míst na jihozápadě Čech se dnes vydal prezident republiky Václav Havel. Navštívil Švihov na Klatovsku, odkud pokračoval do Metel a Předmíř na Strakonicku. Poslední zastávkou prezidentovy cesty po zaplavených oblastech pak byly Štěchovice v okrese Praha - západ. Spolu s chotí Dagmar přivezli občanům kromě psychické podpory a povzbuzení také čistící prostředky, rukavice, sekery a další věci nutné k odstraňování škod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Havel v obci Předmíř | Foto: David Veis

Václav Havel oceňoval především solidaritu lidí v krizových situacích. "Je obdivuhodné, jakým způsobem na to zatím společnost reaguje, mám tím na mysli nejrůznější typy solidarity, je to důležité mimo jiné i kvůli pluralitě. Když by jeden o všem rozhodoval a přerozděloval peníze, tak by to nebylo dobré. Je třeba kvůli takové pestrosti a rozmanitosti života a jeho potřeb aby to bylo co nejvíc decentralizováno, aby na to měli co nejvíc vliv občané," prohlásil Havel.

V jihočeských Metlách, jedné z nejvážněji poškozených obcí, se prezident setkal místními obyvateli, kteří spolu s hasiči a dobrovolníky pracují na obnově obce. Vyslechl jejich nářky na špatné hospodaření s rybníky, z nichž Metelský má na svědomí zkázu jejich obcí. Voda z prasklé hráze smetla sedmnáct domů.

Podle starosty obou obcí Karla Palivce se už na obnově pilně pracuje a lidé, jimž voda vzala střechu nad hlavou, by se mohli do nového bydlení nastěhovat do konce roku. "Je vidět spousta práce díky armádě, hasičům, i lidi to zvládají statečně. Pokud půjde práce takovým tempem, je to reálné," doufá starosta.

Prezident se zajímal především o činnost orgánů státu a samosprávy pro co nejrychlejší a nejefektivnější pomoc občanům a o perspektivy obnovy krajiny a obnovy obcí, které byly záplavami postiženy. Místní lidé většinou na otázku, co by teď potřebovali nejvíce, jmenují tři věci: peníze, co nejdéle pomoc armády a pak rozumné hospodaření s rybníky do budoucna.

Obyvatelé Švihova na Klatovsku vnímali dnešní Havlovu návštěvu spíše jako morální povzbuzení. O moc více než symbolickou podporu si nesliboval ani starosta městečka Václav Petrus, naopak podle hejtmana Plzeňského kraje Petra Zimmermanna může návštěva přinést i více. "Jeho návštěva na sebe poutá pozornost, tudíž se zvedne zájem o obec Švihov, o problémy spojené s povodněmi a pomůže to třeba tomu, aby věci běžely rychleji, než třeba dosud některé běží," řekl.

Ve Štěchovicích se Havel krátce setkal se středočeským hejtmanem Petrem Bendlem. Prezidenta informoval o bezprostředních výdajích na řešení povodňové situace, které vystoupily na 130 milionů korun, hovořili také o likvidaci škod. Největší prioritou je podle Bendla zprovoznění čistíren odpadních vod, vodovodů, kanalizací, komunikací, všech organizací pro děti, mateřských, základních a středních škol a zprostředkování pomoci lidem, kteří přišli o trvalé bydlení. Žádnou konkrétní pomoc ale od prezidenta neočekává. "Pan prezident nemá žádné pravomoci jak nám konkrétně pomoci v této situaci, ale pokud bude schopen zprostředkovat do Středočeského kraje významnější pomoc z titulu svých kontaktů, pak samozřejmě budeme rádi," uvedl Bendl.

Martin Sobotka, Martina Vodičková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme