Prezident Havel vystoupil ve sněmovně patrně naposledy

Prezident republiky Václav Havel ve středu pravděpodobně naposledy ve svém funkčním období, zavítal na jednání Poslanecké sněmovny. Ve svém zhruba sedmiminutovém projevu především popřál mnoho úspěchů nově zvoleným zákonodárcům v jejich budoucí čtyřleté práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel ve sněmovně | Foto: Michal Krumphanzl

Zároveň ocenil přístup dolní komory, která včera propustila do druhého čtení senátní návrh ústavního zákona o referendu o přistoupení země k Evropské unii. Už včera poslanci nečekaně rozhodli, že hned vzápětí budou o jeho projevu diskutovat. Je to vůbec poprvé v historii této sněmovny a na závěr debaty o prezidentovi a jeho vystoupení mohou poslanci dokonce i přijmout usnesení k Havlovu projevu. Prosadili to komunisté.

Havel ve svém zhruba sedmiminutovém projevu především popřál mnoho úspěchů nově zvoleným zákonodárcům v jejich budoucí čtyřleté práci. Zároveň ocenil přístup dolní komory, která včera propustila do druhého čtení senátní návrh ústavního zákona o referendu o přistoupení země k Evropské unii.

Havel se domnívá, že by bylo dobré, kdyby se termín referenda o této otázce zkoordinoval s termíny lidového hlasování ostatních kandidátských zemí: "Nikoliv tolik proto, že by jedno refrendum mělo ovlivňovat druhé, ale především proto, že tím podáme zprávu, že jsme schopni komunikovat, že jsme schopni se jako stát se domlouvcat s jinými státy, což je zpráva pro Evropskou unii nesmírně důležitá."

Za práci v úřadu hlavy státu poděkoval Havlovi jménem klubu poslanců ODS jeho předseda Vlastimil Tlustý. Poděkoval mu i za vše pozitivní, co vykonal pro zemi, a zároveň prezidentovi popřál mnoho zdraví.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Richterová: Prezident ve sněmovně

Komunisté Havlovi vytkli, že málo komunikoval se sněmovnou a málo naslouchal občanům. Prezidenta se naopak v diskusi zastal ministr zahraničí Cyril Svoboda, který mimojiné připomněl jeho renomé v zahraničí.

Ještě před prezidentovým vystoupením sněmovna podle očekávání odvolala prezidium a dozorčí radu Fondu národního majetku. Poslanci odvolali také Libora Ježka z ODS z dozorčí rady České konsolidační agentury a pět lidí z dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení. K volbě nového vedení by mohlo dojít ještě na říjnové schůzi.

Markéta Kaclová, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme