Prezident je nakloněný postupu vlády při sestavování rozpočtu

Prezident Václav Klaus na schůzce s premiérem Janem Fischerem vyjádřil pochopení pro postup vlády při sestavování rozpočtu. Nepotěšilo ho naopak včerejší hlasování sněmovny o šrotovném. Po schůzce to novinářům řekl předseda vlády Jan Fischer:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus s premiérem Janem Fischerem | Zdroj: ČTK

"Pan prezident projevil velké pochopení proto, že se vláda snaží chovat racionálně a nezvyšovat výdaje. Vyjádřil porozumění pro cesta z 230 miliardového deficitu formou legislativních předloh svázaných do jednoho balíku, jako jedinou cestu, jak se makroekonomicky, racionálně v této zemi alespoň pro příští rok zachovat."

Prezident s premiérem také mluvili o aktuálním jednání ústavního soudu. Podle slov Jana Fischera se nijak nemění jejich stanovisko vyjádřené v minulém týdnu. Chtějí vyčkat rozhodnutí soudu.

Prezidenta nepotěšilo rozhodnutí sněmovny o šrotovném

Při schůzce přišla řeč také na šrotovné, které včera prosadila sněmovna i přes prezidentské veto. "Václav Klaus nepřivítal rozhodnutí sněmovny," uvedl Fischer po jednání. Podle něj ale ani vláda není s rozhodnutím poslanců spokojená:

"Dělá nám to starosti, protože je to zase fiskální zdvih, se kterým se vláda bude muset nějakým způsobem vyrovnat. Budeme o tom muset ještě diskutovat. Není to jenom o šrotovném, ale i o řadě sociálních dávek. My jsme chtěli jít spíš cestou silnější restrikce." Včerejší rozhodnutí sněmovny přitom jde proti snaze vlády.

Postoj k Lisabonské smlouvě Klaus nezměnil

Oba politici mluvili také o Lisabonské smlouvě, kterou posvětily obě komory parlamentu a schází už jen podpis prezidenta. Jeho stanovisko bude premiér Fischer tlumočit svým kolegům příští týden na mimořádném zasedání Evropské rady:

"Pan prezident potvrdil svoje stanovisko, že ratifikační proces v České republice běží a on je připraven připojit podpis poté, co se seznámí s výrokem Ústavního soudu, v tom se jeho stanovisko nemění."

Jan Herget, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme