Prezident je proti Kaplického návrhu knihovny na Letné

Prezident Václav Klaus je proti stavbě nové budovy Národní knihovny na Letné podle vítězného návrhu britského architekta českého původu Jana Kaplického. Podle ČTK to vyplynulo z jeho vyjádření při dnešní návštěvě Prahy 9. Skeptický je prezident také k případnému pořádání letních olympijských her v našem hlavním městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

model Národní knihovny

model Národní knihovny | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla, řekl prezident.

Klaus se ptal zastupitelů, zda by se nenašlo pro nové sídlo knihovny nějaké místo v deváté městské části. V Praze 9 se nachází řada ploch, které čekají na nové využití po již zrušeném těžkém průmyslu.

K případným olympijským hrám Klaus nechtěl vynášet "žádné silné soudy". Jelikož je sportovec, jeho postoj je prý skeptické ano. "Jsem velmi skeptický, ale nemám pocit, že mám bourat nadšení někoho," řekl ČTK prezident.

Rozhodnutí, zda usilovat o olympiádu, nebo ne, podle Klause nemůže být ekonomické. Odhady o tom, že hry by byly ziskové, prezident označil za chiméry. Ziskovost olympiády je jednou z podmínek pro jejich pořádání pro pražského primátora a prvního místopředsedu ODS Pavla Béma."Pokud chceme udělat olympiádu, zvedněme ruku a na náklady nekoukejme," řekl prezident.

Pražské zastupitelstvo už rozhodlo, že se metropole bude ucházet o pořádání olympijských her v roce 2016. Nikdo ale v podstatě nevěří, že by je mohla skutečně získat. Podle ekonomické analýzy by pořádání olympiády stálo asi 135 miliard korun, hry by byly ziskové. Dalších asi 600 milionů by stála výstavba infrastruktury v celém Česku, která je nutná i bez olympiády.

Martin Hromádka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme