Prezident jednal s kandidátem na ministra školství, řešili kariérní řád a financování resortu

Prezident Miloš Zeman přijal odpoledne kandidáta na ministra školství Stanislava Štecha (nestr. za ČSSD). S nastupujícím ministrem školství mluvil hlavně o kariérním řádu učitelů a rozpočtu na příští rok. Nástupce Valachové jmenuje ve středu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident ve čtvrtek jmenuje Stanislava Štěcha ministrem školství | Zdroj: ČTK

„Prezident mi oznámil, že po prostudování materiálů k mé osobě a seznámením s mou činností, mě hodlá jmenovat ministrem školství," řekl po schůzce na Pražském hradě Stanislav Štěch.

Zeman přijal demisi Valachové. Křeslo ministra školství převezme dosavadní náměstek Štech

Číst článek

Ještě před tím ale Zeman chtěl znát několik názorů příštího šéfa resortu. „Týkalo se to především toho, jak vnímám situaci ohledně schvalování kariérního řádu učitelů. Bavili jsme si o problémech s rozpočtem školství na příští rok a krátce jsme se věnovali i okrajovějším tématům jako financování vědy a výzkumu," vypočítal na hradním nádvoří Štech.

„Domnívám se, že příchozí pozměňovací návrhy jsou nepřijatelné, protože se vůbec netýkají kariérního řádu a přinášejí pouze nesystémové záležitosti," dodal Štech ke kariérnímu řádu. Podle něj prezident ve většině bodů vyjádřil spokojenost a popřál příštímu ministrovi hodně štěstí v krátkém období.

Kdo je Stanislav Štech?

Štech je profesorem psychologie na Univerzitě Karlově v Praze, od roku 2015 působil jako politický náměstek Valachové. V letech 1983 až 1990 byl členem KSČ. V roce 2011 získal francouzský Řád Akademických palem za významné přispění k posílení česko-francouzské vědecké spolupráce.

O rozpočtu se vedla podle Štecha debata zejména ve vztahu k vysokým školám. "Po letech slibů je potřeba ukázat, že vnímáme situaci, kdy pozornost byla zaměřena na regionální školství," uvedl nastupující ministr. Zároveň zdůraznil, že to neznamená, že by mělo být regionální školství opomíjeno.

Vláda v dubnu schválila opakované zvýšení rozpočtu školství, který počítal s nárůstem peněz pro vysoké školy z nynějších 21 miliard na zhruba 27 miliard. Aktuální návrh ministerstva financí ovšem kalkuluje jen zhruba se sto miliony korun.

Dosavadní ministryně Kateřina Valachová měla původně v plánu rezignovat k 31. květnu. Chtěla tak převzít politickou odpovědnost za kauzu, ve které figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

jra, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme