Prezident jednal s lídrem ODS. Sestavením vlády nikoho nepověřil

Jednání o sestavení nové vlády pokračují. Prezident Václav Klaus přijal dopoledne na Pražském hradě lídra ODS Petra Nečase. Sestavení kabinetu se tím ale nijak neposunulo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezident Klaus přijal volebního lídra ODS Nečase | Zdroj: ČTK

Premiérem prezident Nečase nejmenoval a nepověřil ho ani sestavením nové vlády. Lídr ODS tím, jak řekl, není zklamaný. "Rozhodne pan prezident, rozhodne podle svého uvážení a nepochybuji o tom, že rozhodne dobře a já budu jeho rozhodnutí respektovat."

Přehrát

00:00 / 00:00

Schůzku Václava Klause a Petra Nečase shrnula ve své reportáži Milada Richterová

Petr Nečas by rozhovory o koalici by chtěl dokončit do měsíce, dvou. Podle jeho slov je na formální kroky čas. Fischerova úřednická vláda totiž může podat demisi až po ustavující schůzi Poslenecké sněmovny, která bude zhruba za tři týdny.

Naopak místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že navrhne předsednictvu strany pozastavit jednání o účasti ve vládě - a to do rozhodnutí prezidenta o tom, koho pověří sestavením kabinetu.

Bez překvapení

První místopředseda ODS David Vodrážka v Ozvěnách dne řekl, že jmenování nebo pověření ani nečekal: „Pan prezident chce být informován přímo od zdroje, proto si pozval volebního lídra Petra Nečase.“

„Jednání intenzivně pokračují, s kolegy z vyjednávacích týmů a dalších politických stran jsme ani na vteřinu nezmiňovali, že bychom chtěli rychle, aby byl někdo pověřen vyjednáváním, protože my už jednáme,“ poznamenal Vodrážka.

po jednání u prezidenta předstoupil P. Nečas před novináře | Foto: ČTK
Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební vyjednávání zhodnotili v poledních Ozvěnách dne první místopředseda ODS David Vodrážka a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček v Ozvěnách dne souhlasil s tím, že se nedalo očekávat jmenování Petra Nečase premiérem. „To, že ho ani nepověřil vedením příslušných jednání, si vysvětluji tím, že je brzy po volbách, rozhovory teprve začínají, a za druhé, když si připomeneme, že včera ODS, TOP 09 a VV uzavřely deklaraci o tom, že zkusí složit společnou vládu a stanovila si na to až dva měsíce - tak je prostě ještě hodně času. Jinými slovy: pan prezident nechce jít do nejistého podniku,“ poznamenal Nováček.

S lídry všech stran, které se dostaly do parlamentu, mluvil prezident už v pondělí. Jak tehdy řekl, je pro něj prioritou, aby byl nalezen životaschopný projekt budoucí vlády. K tomu má zatím blíže ODS s představou společné vlády s TOP 09 a Věcmi veřejnými než vítězná ČSSD.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme