Prezident jmenoval do funkce nového ministra spravedlnosti

Bývalý předseda vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš se oficiálně ujal funkce nového českého ministra spravedlnosti. Pro Český rozhlas uvedl, že chce mimo jiné navázat na kroky někdejšího ministra Otakara Motejla, který připravoval reformu naší justice, ale nedokázal ji - jako celek - prosadit v poslanecké sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro Český rozhlas Jaroslav Bureš uvedl, že výzvu pracovat v čele ministerstva spravedlnosti zodpovědně přijímá.

Nový šéf resortu spravedlnosti tvrdí, že je připravena řada změn, které je třeba v této oblasti dopracovat. Například je připravena koncepce zákona o soudech, novely o státním zastupitelství, je před námi reforma správního soudnictví, kodifikace občanského zákoníku a kodifikace trestního zákona.

Za klíčový bod celé reformy soudnictví považuje Jaroslav Bureš starost o odbornou zdatnost soudců. Jejich odbornost je totiž hlavním předpokladem výkonnosti soudů, která je cílem reformy.

Prezident Václav Havel se nového ministra ptal na některé body jeho představy o reformě soudnictví. Vyjádřil pak spokojenost například s tím, že se nadále počítá s nezdvojovaným důkazním řízením.

Nového ministra uvedl do funkce premiér Miloš Zeman, podle kterého má před sebou dva hlavní úkoly. Jedním je soudní reforma a druhým boj proti ekonomické kriminalitě, „která jako rakovina rozežírá naši ekonomickou, politickou a sociální strukturu“.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme