Prezident jmenoval Jandáka ministrem kultury

Herec a šéf zlínského dětského filmového festivalu Vítězslav Jandák se oficiálně stal ministrem kultury. Na návrh premiéra ho na Pražském hradě jmenoval prezident Václav Klaus. Večer se nástupce zesnulého Pavla Dostála zúčastní zasedání vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jmenování nového ministra kultury | Zdroj: ČTK

S hlavou státu se Vítězslav Jandák sešel už dopoledne. Po jednání řekl, že bylo nesmírně příjemné a že v rozhovorech budou pokračovat dál.

Při odpoledním jmenování Václav Klaus konstatoval, že 10 měsíců, po které bude Jandák ve funkci do příštích voleb, považuje za dost dlouhou dobu, aby mohl leccos pozitivního vykonat.

"Myslím, že si nemůžete v této zkrácené chvíli dovolit nějakých 100 nebo kolik dnů hájení. Moc bych si přál, abyste začal fungovat okamžitě," řekl prezident novému ministrovi kultury.

Premiér Jiří Paroubek od nového ministra mimo jiné očekává, že naváže dialog s církvemi. V pondělí také připomněl, že sněmovna se zabývá zákonem o kinematografii. Ve zlepšení spolupráce ministerstva s katolickou církví věří kardinál Miroslav Vlk.

S Klausem dnes dopoledne mluvil Jandák mimo jiné o ochraně památek. Tvrdí, že se pokusí přemluvit sponzory, aby své peníze dávali vedle sportu také právě do obnovy památek. Také již několikrát řekl, že chce otočit sestupný trend, který má již mnoho let částka, již stát ze svého rozpočtu vyčleňuje pro ministerstvo kultury.

"Já jsem tu nabídku přijal od pana premiéra z jednoho prostého důvodu - když jsme byli na pražské radnici, on kultuře fandil, takže trošku mám pocit, že by mohl mít možná vliv na to, aby ta kultura přece jenom něco dostala," uvedl Jandák, když ho později odpoledne předseda vlády uváděl do funkce.

Vítězslav Jandák se hodlá okamžitě rozloučit se svými předchozími aktivitami, chce složit všechny své funkce a přestat podnikat. Zlínský filmový festival, v jehož čele stál osm let, povede pravděpodobně jeho dosavadní umělecký šéf Petr Koliha.

Nového ministra kultury vybíral premiér ze tří kandidátů, uvažoval také o řediteli české účasti na letošní světové výstavě v Japonsku Vladimíru Darjaninovi a bývalém řediteli Národního divadla Jiřím Srstkovi. Proces výběru kritizovala ODS, v očích nejsilnější opoziční strany byl totiž fraškou.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme