Prezident jmenoval Kateřinu Valachovou novou ministryní školství

Novou ministryní školství, mládeže a tělovýchovy se dnes oficiálně stala Kateřina Valachová (nestraník za ČSSD). Do funkce ji dopoledne na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Krátce po poledni pak ministryni uvedl do úřadu premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová při přebírání jmenovacího dekretu z rukou prezidenta Miloše Zemana | Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman je podle svých slov rád, že nová ministryně bude podporovat technické školství. Slíbila mu to už na společné schůzce minulý týden.

„Ke mně přicházejí zaměstnavatelé a říkají: My bychom přijali tři sta čtyři sta nových pracovníků a my je nemáme, protože máme absolventy jiných než technických oborů,“ poznamenal Zeman.

Kateřině Valachové prezident popřál úspěchy v práci, která podle něj připomíná minové pole. Valachová pak poděkovala za důvěru.

Kateřina Valachová
Narozena: 15. září 1976, Brno
Vzdělání: Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (2001), doktorský studijní program (správní právo) absolvovala tamtéž v roce 2006
Dosavadní pozice: náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera (od února 2014), ředitelka Sekce Legislativní rady vlády (od 2014)
Předchozí kariéra: právnička na Magistrátu města Brna (2001-2002); vedoucí analytického oddělení Kanceláře veřejného ochránce práv (2003-2004); vedoucí právního odboru Kanceláře veřejného ochránce práv (2004-2012); ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu (2013-2014)
Rodina: je vdaná, má dcery Kateřinu a Petru; její manžel je v současnosti na rodičovské dovolené

„Budu velmi ráda, pokud se mi podaří, samozřejmě ve spolupráci s týmem, vybudovat ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako ministerstvo budoucnosti, jak už jsem veřejnosti slíbila,“ řekla.

Kateřina Valachová je třetí ženou ve vládě Bohuslava Sobotky. Poté, co ji premiér uvedl do úřadu, novinářům řekla, že ji dnes odpoledne čeká první schůzka o rozpočtu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Půjde na ni s požadavky, které měl její předchůdce, tedy s meziročním zvýšením peněz do českého školství o pět miliard korun.

Rozpočtový výhled původně počítal se snižováním výdajů na školství. Návrh ministerstva financí na pondělní jednání koaliční rady byl sice přívětivější, ale ani s tím nebyla Valachová spokojena. "Ministr financí předložil návrh ministerstvu školství na 2,5 miliardy, ale já to nepokládám za seriózní návrh," podotkla.

Premiér připomněl, že návrh rozpočtu od ministerstva financí nebyl projednán ani schválen vládou. "Já ho beru čistě jako pracovní dokument, který ukazuje tu situaci před zahájením jednání mezi jednotlivými resorty," dodal Sobotka.

Dosavadní náměstkyně ministra pro lidská práva Kateřina Valachová ve funkci nahradila Marcela Chládka z ČSSD, kterého premiér odvolal 5. června kvůli údajné šikaně podřízených. Do jejího jmenování řídila úřad dočasně Chládkova stranická kolegyně, ministryně práce Michaela Marksová.

V čele ministerstva je osmatřicetiletá Valachová první ženou od Miroslavy Kopicové, která byla od května 2009 do července 2010 ministryní v úřednické vládě Jana Fischera. Od té doby se na tomto ministerském křesle vystřídali čtyři muži.

ČTK, ČRo, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme