Prezident jmenoval novou vládu

Česká republika má novou vládu. Kabinet Mirka Topolánka jmenoval na Pražském hradě prezident republiky Václav Klaus. Dvě ministryně a třináct ministrů převzali jmenovací dekrety a autobusem odjeli do Strakovy akademie na první schůzi vlády. Jistotu, že na svých postech zůstanou delší dobu, ale noví ministři nemají, protože šance na získání důvěry sněmovny je malá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příjezd vlády M. Topolánka | Zdroj: ČTK

Devět občanských demokratů a šest nestraníků. Takové je složení nové Topolánkovy vlády, která musí do 30 dnů požádat sněmovnu o vyslovení důvěry. Podle prezidenta Václava Klause je Topolánkova vláda s plnohodnotným mandátem. A prezident je přesvědčený, že bude zárukou pokračování našeho polistopadového demokratického vývoje.

"Že bude vládou, která zabezpečí patřičnou míru kontinuity, ale přijde s nezbytnou diskontinuitou a že se nebude obávat provedení některých tolik potřebných změn," řekl prezident.

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek ubezpečil prezidenta, že kabinet začne hned pracovat. Topolánek zmínil také spekulace o tom, jestli jeho vláda dostane důvěru sněmovny. "Chtěl bych, aby si ji zasloužila, aby to byla vláda důvěryhodná, aby nastartovala některé kroky, které naše země po tolika letech nevládnutí potřebuje," doplnil nový premiér.

Cílem překlenovací Toplánkovy vlády je dovést zemi k předčasným volbám příští rok na jaře. Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek vyloučil, že by někdo z poslanců ČSSD Topolánkův kabinet při hlasování o důvěře podpořil. "Předpokládám, i když za ně nechci hovořit, že to nebude ani od poslanců komunistických. Ti ostatní, ti by mohli možná za určitých okolností dát důvěru, i když možná, že ne všichni. Takže v tuhle chvíli se může pan Topolánek spoléhat na 81 svých hlasů," poznamenal Paroubek.

Jeho názor, že pro vládu ODS nezvednou ruku ani komunisté, potvrdil místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Dodal ale, že novou vládu podpoří v případě, že by hrozil vznik velké koalice ODS a ČSSD. "Pokud by hrozil tlak ze strany sociální demokracie, aby ODS vstoupila do chomoutu velké koalice. Pro nás je jednodušší řešení předčasné volby, protože nedává čas na změnu volebního systému, reaguje na nedohodu napříč celým politickým spektrem a protože je účinnou obranou před velkou koalicí," řekl Dolejš.

Topolánkův kabinet požádá o důvěru pravděpodobně 4. října. Do té doby bude vláda podle místopředsedy ODS Nečase usilovat o podporu trpělivým politickým vyjednáváním.

Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme