Prezident jmenoval Petra Fialu novým ministrem školství

Resort školství má nového šéfa. Bývalého rektora a současného prorektora brněnské Masarykovy univerzity Petra Fialu jmenoval na Pražském hradě do funkce prezident Václav Klaus. Bezprostředně poté nového člena vlády uvedl do úřadu premiér Petr Nečas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr školství Petr Fiala se ujal funkce

Nový ministr školství Petr Fiala se ujal funkce | Foto: Filip Jandourek

Petr Fiala uvedl, že neslibuje zázraky a že jeho prvním cílem bude stabilizace úřadu. Školství podle něj čelí mnoha výzvám a problémům.

„Já jsem ten poslední, kdo by si myslel, že je mohu všechny vyřešit. Ale slibuji Vám, pane prezidente, i Vám, pane předsedo vlády, že svěřenou funkci, tuto veřejnou službu, budu vykonávat z plných svých sil a že do ní vložím všechny své znalosti a zkušenosti,“ řekl Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rektor ČVUT Václav Havlíček a Tomáš Feřtek z obecně prospěšné společnosti EDUin v Ozvěnách dne

Bývalý rektor a posléze prorektor Masarykovy univerzity v Brně po svém nástupu do úřadu prohlásil, že se chce zaměřit na řešení dopadu letošních škrtů na platy učitelů, efektivní čerpání peněz z evropských fondů a dokončení reformy vysokých škol.

Podle něj je nezbytné, aby se studenti na vzdělávání nějak finančně podíleli. Naznačil tak, že zřejmě podpoří zavedení zápisného na vysokých školách. Zápisné podle něj funguje jinak než školné a jde prý spíš o technické opatření. Nesmí ale představovat překážku ke studiu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úkolech, kterého nového ministra školství čekají, mluvil v Ozvěnách dne místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška. Téma pak rozebral komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

„Dlouhodobě říkám, že nějaká forma spoluúčasti studentů je nezbytná. To ne z nějakých ideových důvodů, ale prostě souvisí to s vývojem vysokoškolského vzdělávání v celé Evropě. My musíme hledat cesty, které jsou vhodné a únosné. Zápisné má jakousi regulační funkci,“ konstatoval nový ministr.

Podle premiéra Petra Nečase, který nového ministra uvedl do úřadu, je ve školství řada problémů, které se musí řešit poměrně rychle a operativně.

„Ať již se jedná o problematiku čerpání evropských fondů, ať již se jedná o problematiku rozpočtovou. Ale pak jsou tady samozřejmě koncepční záležitosti, které vyžadují také poměrně rychlé a řekl bych viditelné tahy.“

ČSSD chce s novým ministrem jednat o situaci ve školství

Číst článek

„Určitě musíme pokračovat s reformou vysokoškolského vzdělávání, ale nesmíme zapomínat ani na problematiku regionálního školství a další oblasti, které do kompetence tohoto ministerstva patří,“ zdůraznil premiér.

Petr Fiala střídá ve funkci někdejšího člena Věcí veřejných Josefa Dobeše, který rezignoval před měsícem kvůli škrtům ve školství.

Na nestraníku Fialovi se shodly obě vládní strany ODS i TOP 09. Jeho odborné kvality uznává i opoziční sociální demokracie.

Zlatuška: Od reforem k cílevědomé politice

Místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška se domnívá, že nový ministr by měl v první řadě odstranit zbytečný tlak na ’reformy‘ a vrátit se k cílevědomé vzdělávací politice.

„To se týká nejen vysokých škol, to se týká financování vysokých škol, toho, co se děje v Radě pro výzkum a vývoj. To se týká i vztahu k jakýmsi zákulisním krokům, které se v poslední době udály v rozporu s tím, jak by – jak školství, tak věda – měly vypadat,“ uvedl Zlatuška v Ozvěnách dne. Nový ministr by podle něj měl například změnit rozhodnutí o prodloužení akreditace právnického studia v Plzni.

Petr Fiala
Po dvě funkční období – v letech 2004 až 2011 – byl rektorem Masarykovy univerzity.
Nyní je tam prorektorem pro akademické záležitosti.
Je členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace a od září 2011 působí jako poradce Nečase pro vědu.

„Napravit situaci s nekonáním úřadu ve věci Univerzity Jana Ámose Komenského a Bankovního institutu, kde návrhy Akreditační komise ministerstvo jako úřad fakticky ignorovalo a nevyhovělo jim."

"V oblasti výzkumu, kde může ministr vyvinout také nějaký tlak, by se mělo vyřešit to, na co teď upozornil akademický sněm Akademie věd, že nelegitimní obsazení Rady pro výzkum a vývoj může znamenat i zpochybnění rozhodnutí, která ta rada dělá,“ vyjmenoval některé problémy Zlatuška.

Komentátor Petr Nováček upozornil, že práce je před novým ministrem mnoho, avšak času méně. Zbývají mu, v ideálním případě, maximálně dva roky v úřadě.

„A tak je dobře, že zatím to vypadá na to, že bude mít podporu všech členů současné vládní koalice, přestože ho vlastně monopolně navrhl do této funkce premiér Nečas,“ poznamenal komentátor.

Květa Moravcová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme