Prezident jmenuje Stanjuru, Peake a Mlsnu do ministerských pozic

Vláda bude po dnešku opět v plné sestavě. Prezident Václav Klaus jmenuje do funkce tři její nové členy - na post ministryně obrany Karolinu Peake ze strany LIDEM, do čela resortu dopravy Zbyňka Stanjuru z ODS a nestraníka Petra Mlsnu na post ministra bez portfeje a šéfa legislativní rady vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Peake | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Nové členy kabinetu prezidentovi k jmenování navrhl předseda vlády Petr Nečas (ODS).

Za obsazení ministerstev a jejich výměnu mezi ODS a stranou LIDEM si vyslechl ostrou kritiku od opozice. Například podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka plní premiér své politické sliby.

Stanjura ve funkci nahradí člena LIDEM Pavla Dobeše. Za úkol bude mít především připravit úřad na sloučení s resortem průmyslu a obchodu.

Peake v čele obrany vystřídá Alexandra Vondru z ODS, který vedení ministerstva opustil v pátek. Prezident Klaus už dříve vyjádřil pochyby nad tím, zda převážně mužský kolektiv armády přijme dosavadní vicepremiérku za svou.

Karolina Peake ale prohlásila, že je připravená případné obavy hlavy státu z jejího působení v resortu obrany rozptýlit. Také premiér Nečas výtky na její adresu odmítá, podle něj Česko nebude jedinou zemí, kde armádu povede žena.

Součástí dohody mezi ODS a LIDEM bylo i jmenování Mlsny ministrem bez portfeje. Podle Peake se tím zachová poměr zástupců jednotlivých koaličních stran ve vládě.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme