Prezident jmenuje trojkoaliční kabinet. Nová vláda bude poprvé jednat

Česká republika bude mít po 95 dnech od voleb novou vládu. Prezident Miloš Zeman ji jmenuje ve 14 hodin na Pražském hradě. Po více než půlročním působení kabinetu Jiřího Rusnoka to budou ministři s politickým mandátem. Trojkoaliční vláda sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců pak vyrazí na první jednání do Strakovy akademie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Ve 13 hodin číše vína v Hrzánském paláci a o hodinu později už slib do rukou prezidenta Miloše Zemana.

„Nemáme žádné informace, které by říkaly, že by mohl nastat jakýkoli problém z pohledu dnešního jmenování nové vlády,“ řekl Českém rozhlase premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Vláda se hned po jmenování sejde ve Strakově akademii, kde budou ministři řešit programové prohlášení. Podle premiéra se bude vycházet z koaliční smlouvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD

„To znamená z programu, na kterém se už koalice dohodla. Proto nepředpokládám, že by během diskuse o programovém prohlášení vlády mělo dojít k nějakým třenicím nebo nedorozuměním v rámci koalice.“

„Budeme se zaměřovat zejména na to, abychom podpořili hospodářský růst a zaměstnanost, abychom zlepšili fungování státu. To znamená veřejných služeb, které stát občanům poskytuje,“ prohlásil Sobotka.

Dohoda o náměstcích na ministerstvech, na kterých se nemůže koalice už několik dní shodnout, součástí programového prohlášení podle premiéra nebude. „Náměstci, to je jiná úroveň rozhodování, to rozhodně nebude řešit vláda. Je to spíše na schůzku předsedů stran, kterou zorganizuji a budu pak organizovat každých 14 dní," upozornil.

ODS a TOP 09 vítají, že ČR bude mít politickou vládu. Důvěru jí ale nevysloví

Číst článek

Uvádění do úřadů

Jako první přijdou na řadu vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL a ministr pro lidská práva a předseda legislativní rady vlády Jiří Dienstbier z ČSSD.

Jmenovaní členové vlády skládají slib do rukou prezidenta republiky: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony a uvádět je v život. Slibuji na svou čest, že budu zastávat svůj úřad svědomitě a nezneužiji svého postavení."

Po páté hodině odpoledne se funkce ujme předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který povede ministerstvo financí. Řekl, že by se ve funkci nebránil zavedení eura v Česku:

„Určitě perspektivně nemám problém, abychom měli euro. Bez toho, abychom samozřejmě ručili za závazky Řecka nebo Španělska. Potom je to samozřejmě problém kurzu. Pokud budeme mít nějaký kurz, který bude nevýhodný pro ekonomiku, tak to je potom ta debata, která je samozřejmě riziková.“

Premiér Sobotka čeká, že uvádění ministrů na úřad bude krátké: „Nebude to nikterak složitá procedura. Neočekávám nějaké bouřlivé oslavy při příležitosti uvedení nových ministrů do jejich úřadů.“

Nová vláda bude muset řešit i problémy s Dolem Paskov

Číst článek

Končící premiér Jiří Rusnok by také měl Bohuslavu Sobotkovi předat klíče od korunovačních klenotů.

Do 30 dnů po svém jmenování musí vláda podle Ústavy požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Kdy tak nový kabinet učiní, se bude jednat v pondělí.

„Byl bych velmi rád, abychom nevyužili celou 30denní lhůtu a hlasování proběhlo co nejdříve. A také byl bych rád, kdybychom v předvečer tohoto hlasování ve sněmovně doručili všem poslancům programové prohlášení vlády v písemné podobě,“ řekl Sobotka.

Členové vlády | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, Lenka Jansová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme