Prezident jmenuje Vlastimila Picka ministrem obrany. Vláda bude kompletní

Vláda Petra Nečase bude opět kompletní. Prezident Miloš Zeman dopoledne jmenuje Vlastimila Picka ministrem obrany. Resort je bez řádného šéfa od loňského prosince, kdy v jeho čele skončila předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake. Úřad dočasně vedl premiér Petr Nečas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek ministra obrany Vlastimil Picek odchází 14. března z Úřadu vlády

Náměstek ministra obrany Vlastimil Picek odchází 14. března z Úřadu vlády | Zdroj: ČTK

To, že ministrem obrany bude právě dosavadní první náměstek Picek, prezidenta Miloše Zemana podle jeho mluvčí potěšilo.

„Co se týče jmenování pana Vlastimila Picka do funkce ministra obrany, pan Zeman toto jmenování přijal s velkým potěšením."

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem RAnního interview na Radiožurnálu byl bývalý náčelník generálního štábu Pavel Štefka

"A co se týče samotného jmenování, tak pan prezident bude pana Vlastimila Picka do funkce ministra obrany jmenovat v 11 hodin dopoledne,“ řekla Českému rozhlasu hradní mluvčí Hana Burianová.

Předseda TOP 09 a vicepremiér Karel Schwarzenberg se jmenováním generála Picka do čela resortu souhlasí, i když by na jeho místě raději viděl civilistu. Ale nikomu se tam podle něj moc nechtělo.

„Já bych zásadně byl radši, kdyby to byl opravdový politik a civil. Ale když není k dispozici, tak je generál Picek dobré řešení,“ uvedl šéf diplomacie.

Pickovo jmenování kritizuje vicepremiérka Karolína Peake, která ho během svého osmidenního působení na ministerstvu obrany odvolala z postu prvního náměstka.

První náměstek ministra obrany Vlastimil Picek převezme řízení resortu

Číst článek

„Já jsem vždycky zastávala názor, že vedení ministerstva obrany v naší republice má být čistě civilní, nikoli armádní. Generál Picek byl dokonce náčelníkem generálního štábu, a to je moje hlavní výhrada.“

„Mám ale i výhrady další. Přeci jenom generál Picek byl dlouholetým členem komunistické strany, do které vstoupil už v roce 1977 a setrval v ní až do roku 1990. Stejně tak si myslím, že byla poněkud rozporuplná jeho role v celé kauze nákupu letadel CASA,“ shrnula své výtky Peake.

Naopak předseda poslaneckého výboru pro obranu Jan Vidím z ODS v Pickově armádní minulosti problém nevidí.

Vlastimila Picka odvolala 13. prosince 2012 Karolína Peake (LIDEM), která se ministryní obrany stala teprve předchozí den. Její krok kritizovali tehdejší prezident Václav Klaus i premiér Petr Nečas. Předseda vlády ji pak po pouhých osmi dnech odvolal z čela ministerstva.

„Je to neobvyklé řešení, ale je to řešení možné, není zakázané,“ řekl Vidím, který od nového ministra očekává co nejrychlejší předložení zákona o vojácích z povolání a dokončení vyjednávání o nadzvukových letadlech.

„A jsem si jistý, že oboje generál Picek zvládne. Jsem si jistý, že v tom resortu on nic zásadního nezkazí, právě naopak,“ dodal šéf sněmovního výboru pro obranu.

Stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček považuje Pickovo jmenování za logické. „Volba pana náměstka Picka je volbou logickou ve chvíli, kdy vládní koalice přiznala personální vyprázdněnost a nebyla schopna najít nikoho z politiků, kteří by se této funkce ujali, protože z hlediska odborného vůči panu náměstku Pickovi nelze mít zásadní výhrady,“ myslí si.

Také bývalý náčelník generálního štábu Pavel Štefka nevidí žádný problém v tom, že byl Picek dříve vojákem. "Mám trochu jiný názor na civilní kontrolu armády. Myslím si, že je to o systému a ne o osobě, která funkci vykonává. Je tam spousta bezpečnostních pojistek. Prezident je vrchní velitel armády, je tam premiér, vláda, která rozhoduje, výbory pro obranu v obou komorách a podobně," tvrdí Štefka.

mta, Martina Spěváčková, Pavla Firbacherová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme